Diamyd Medical - Maailman ensimmäinen diabetesrokote

Antia pukkaa:

kuva

Diamyd Medicalin hallitus on päättänyt noin 208 miljoonan Ruotsin kruunun merkintäoikeusannista

Pe, 28. helmikuuta 2025 klo 14.45 CET

TÄTÄ LEHDISTÖTIEDOTETTA EI SAA JULKAISTA TAI LEVITTÄÄ SUORASTI TAI EPÄSUORASTI AUSTRALIASSA, VALKO-VENÄJÄLLÄ, KANADASSA, HONGKONGISSA, JAPANISSA, UUDESSA-SEELANNISSA, VENÄJÄLLÄ, SINGAPORESSA, ETELÄ-AFRIKASSA, SVEITSISSÄ, YHDYSVALLOISSA TAI MILLÄÄN MUULLA LAINKÄYTTÖALUEELLA, JOSSA TÄMÄ TOIMENPIDE KOKONAAN TAI OSITTAIN ON LAKIEN RAJOITTAMA. TÄMÄ LEHDISTÖTIEDOTE EI OLE TARJOUS EIKÄ KEHOTUS TEHDÄ TARJOUSTA OSTAA TAI MERKITÄ DIAMYD MEDICAL AB (PUBL):N ARVOPAPEREITA MILLÄÄN LAINKÄYTTÖALUEELLA. KATSO ALLA OLEVA KOHTA ”TÄRKEÄÄ TIETOA”.

Diamyd Medical AB (publ):n (” Diamyd Medical ” tai ” Yhtiö ”) hallitus on tänään yhtiökokouksen 5. joulukuuta 2024 antaman valtuutuksen nojalla päättänyt enintään 26 022 044 unit-oikeuden merkintäoikeusannista, joka koostuu osakkeista ja merkintäoptioista, ja vastaa noin 208 miljoonaa Ruotsin kruunua (”Merkintäoikeusanti”). Merkintähinnaksi Merkintäoikeusannissa on vahvistettu 8,00 SEK unit-oikeudelta, mikä vastaa 8,00 SEK osakkeelta (merkintäoptiot annetaan veloituksetta). Jokainen A-unit sisältää yhden (1) A-sarjan osakkeen ja yhden (1) sarjan TO 5 A -merkintäoption. Jokainen B-unit sisältää yhden (1) B-sarjan osakkeen ja yhden (1) sarjan TO 5 B -merkintäoption. Diamyd Medicalin osakkeenomistajilla täsmäytyspäivänä on kutakin neljää (4) omistamaansa osaketta kohden osakelajista riippumatta etuoikeus merkitä yksi (1) uusi saman osakelajin unit-oikeus Merkintäoikeusannissa. Hallituksen puheenjohtaja ja perustaja Anders Essen-Möller on sitoutunut merkitsemään unit-oikeuksia noin 5 miljoonalla Ruotsin kruunulla. Lisäksi toimitusjohtaja Ulf Hannelius ja talousjohtaja Anna Styrud ovat sitoutuneet merkitsemään omat pro rata -osuutensa Merkintäoikeusannista, mikä vastaa noin 0,7 miljoonaa ja 0,3 miljoonaa Ruotsin kruunua. Hallituksen varapuheenjohtaja Erik Nerpin on sitoutunut merkitsemään unit-oikeuksia noin 0,1 miljoonalla Ruotsin kruunulla. Yhteensä Merkintäoikeusantiin kohdistuu siten noin 6,2 miljoonan Ruotsin kruunun merkintäsitoumukset, mikä vastaa noin 3,0 prosenttia Merkintäoikeusannista.

Hallituksen puheenjohtajan kommentit
”Uusi anti tulee nähdä sitä taustaa vasten, mihin pulmaan olemme päätyneet ulkona olevan merkintäoptiomme TO4 myötä. Ymmärsimme, että monet aikoivat käyttää merkintäoptionsa, mutta koska TO4:n merkintähinta on nykyistä markkinahintaa korkeampi, arvioimme, että TO4 ei tuo tarvitsemaamme pääomaa. Emme pitäneet oikeutettuna antaa TO4-haltijoiden – jotka useimmissa tapauksissa ovat myös Diamydin osakkeenomistajia – merkitä osakkeita 16 kruunun hintaan ja että tekisimme heti perään uuden osakeannin alemmalla hinnalla. Ne, jotka olivat aikoneet käyttää TO4-optionsa, voivat nyt sen sijaan merkitä samalla summalla enemmän osakkeita. Kaikki antiin nyt osallistuvat saavat myös uuden merkintäoption – TO5:n –, jonka merkintäaika ensi vuoden huhtikuussa ajoittuu pian FDA:n hyväksymän rekisteröintivaiheen 3 DIAGNODE-3-tutkimuksemme alustavien tulosten julkistuksen (early readout) jälkeen.

Toivon ymmärrystä edellä mainitulle ja että päätös osoittautuu viisaaksi vuoden kuluttua. Aion henkilökohtaisesti merkitä merkintäoikeusannissa 5 miljoonalla Ruotsin kruunulla.”

Anders Essen-Möller, Diamyd Medicalin perustaja ja hallituksen puheenjohtaja

Toimitusjohtajan kommentit
”Olemme nyt siirtymässä ratkaisevaan vaiheeseen rekisteröintiin tähtäävän faasin 3 tutkimuksemme varhaisten tulosten julkistamisen ja käynnissä olevien kumppanuusneuvottelujen myötä. Tämä rahoitus vahvistaa kassatilannettamme ja antaa meille joustavuutta keskittyä käynnissä oleviin strategisiin neuvotteluihin sekä valmistautumiseen tutkimustuloksiin.”

Ulf Hannelius, Diamyd Medicalin toimitusjohtaja

Yhteenveto Merkintäoikeusannista
Diamyd Medicalin hallitus on tänään yhtiökokouksen 5. joulukuuta 2024 antaman valtuutuksen nojalla päättänyt Merkintäoikeusannista. Merkintäoikeusanti toteutetaan seuraavin pääehdoin:

  • Merkintäoikeusanti käsittää enintään 26 022 044 unit-oikeutta, joista 747 124 on A-unitteja ja 25 274 920 B-unitteja, mikä vastaa noin 208 miljoonan Ruotsin kruunun antituottoja ennen antiin liittyvien kulujen vähentämistä.
  • Diamyd Medicalin osakkeenomistajat täsmäytyspäivänä 11. huhtikuuta 2025 saavat jokaista yhtä (1) omistamaansa osaketta kohden osakelajista riippumatta yhden (1) saman lajin unit-merkintäoikeuden. Neljä (4) unit-merkintäoikeutta oikeuttaa merkitsemään yhden (1) uuden vastaavan osakelajin unit-oikeuden, mikä tarkoittaa 1:4-merkintäsuhdetta.
  • Jokainen A-unit sisältää yhden (1) A-sarjan osakkeen ja yhden (1) sarjan TO 5 A -merkintäoption, ja jokainen B-unit sisältää yhden (1) B-sarjan osakkeen ja yhden (1) sarjan TO 5 B -merkintäoption.
  • Merkintähinnaksi Merkintäoikeusannissa on vahvistettu 8,00 SEK unitilta, mikä vastaa noin 43,2 prosentin alennusta suhteessa teoreettiseen hintaan merkintäoikeuden irtoamisen jälkeen (TERP), perustuen B-osakkeen volyymipainotettuun keskikurssiin (VWAP) Nasdaq First North Growth Marketissa 27. helmikuuta 2025. Merkintäoptiot annetaan veloituksetta.
  • Viimeinen kaupankäyntipäivä Diamyd Medicalin B-osakkeilla sisältäen oikeuden saada sarjan B unit-oikeuksia Merkintäoikeusannissa on 9. huhtikuuta 2025. B-osakkeilla käydään kauppaa ilman oikeutta saada sarjan B unit-oikeuksia Merkintäoikeusannissa 10. huhtikuuta 2025 alkaen.
  • Täsmäytyspäivä Merkintäoikeusantiin osallistumiselle on 11. huhtikuuta 2025.
  • Merkintäoikeusannin merkintäaika alkaa 15. huhtikuuta 2025 ja päättyy 29. huhtikuuta 2025 mukaan lukien.
  • Kaupankäynti sarjan B unit-oikeuksilla (UR B) tapahtuu Nasdaq First North Growth Marketissa ajanjaksolla 15. huhtikuuta 2025 – 24. huhtikuuta 2025, ja kaupankäynti maksetuilla merkityillä B-uniteilla (BTU B) tapahtuu Nasdaq First North Growth Marketissa ajanjaksolla 15. huhtikuuta 2025 – 20. toukokuuta 2025. Sarjan A unit-oikeuksilla tai maksetuilla merkityillä A-uniteilla (BTU A) ei käydä kauppaa.
  • Kaksi (2) sarjan TO 5 -merkintäoptiota oikeuttaa merkitsemään yhden (1) uuden vastaavan osakelajin osakkeen Yhtiössä ajanjaksolla 16. huhtikuuta 2026 – 30. huhtikuuta 2026. Merkintähinta osakkeiden merkitsemiseksi sarjan TO 5 -merkintäoptioilla on 20,00 SEK osakkeelta.
  • Edellyttäen, että Merkintäoikeusanti merkitään täysimääräisesti, hallitus voi päättää enintään 2 500 000 B-unitin lisäannista (lisäosakeanti).
  • Hallituksen puheenjohtaja ja perustaja Anders Essen-Möller on sitoutunut merkitsemään unit-oikeuksia noin 5 miljoonalla Ruotsin kruunulla. Lisäksi toimitusjohtaja Ulf Hannelius ja talousjohtaja Anna Styrud ovat sitoutuneet merkitsemään omat pro rata -osuutensa Merkintäoikeusannista, mikä vastaa noin 0,7 miljoonaa ja 0,3 miljoonaa Ruotsin kruunua. Hallituksen varapuheenjohtaja Erik Nerpin on sitoutunut merkitsemään unit-oikeuksia noin 0,1 miljoonalla Ruotsin kruunulla. Yhteensä Merkintäoikeusantiin kohdistuu siten noin 6,2 miljoonan Ruotsin kruunun merkintäsitoumukset, mikä vastaa noin 3,0 prosenttia Merkintäoikeusannista.
  • Merkintäoikeusannin täydelliset ehdot sekä lisätietoja Yhtiöstä tulevat saataville EU-kasvuesitteessä, joka julkaistaan arviolta Yhtiön verkkosivuilla 14. huhtikuuta 2025 (”Esite”).

Sarjan TO 4 -merkintäoptiot
Diamyd Medicalin ulkona olevien sarjan TO 4 -merkintäoptioiden ehdot pysyvät muuttumattomina, mikä tarkoittaa, että ajanjaksolla 3. maaliskuuta – 31. maaliskuuta 2025 kaksi (2) merkintäoptiota voidaan käyttää yhden (1) uuden osakkeen merkitsemiseen 16,00 SEK merkintähintaan. Mikäli uusia osakkeita merkitään TO 4 -optioilla, näille uusille merkityille osakkeille annetaan mahdollisuus osallistua Merkintäoikeusantiin samoin ehdoin kuin nykyisille osakkeille. Tämä tarkoittaisi myös sitä, että hallituksen päätöstä Merkintäoikeusannista mukautetaan kattamaan nämä uudet merkityt osakkeet. Osakkeenomistajien tulee siksi huomioida, että lehdistötiedotteessa ilmoitettu unitien, osakkeiden, merkintäoptioiden ja osakepääoman määrä voi muuttua tällaisten mukautusten vuoksi. Jokaisen, joka harkitsee TO 4 -optioiden käyttämistä uusien osakkeiden merkitsemiseen, tulee tutustua huolellisesti Merkintäoikeusannin ehtoihin ja tässä lehdistötiedotteessa annettuihin lisätietoihin.

Tausta ja syyt
Kulunut vuosi on ollut Diamyd Medicalille tapahtumarikas. Yhdysvaltain FDA on vahvistanut, että käynnissä oleva faasin 3 tutkimus, DIAGNODE-3, täyttää nopeutetun hyväksynnän (accelerated approval) kriteerit. Varhaiset tulokset vuoden 2026 alussa toimivat pohjana mahdolliselle myyntiluvalle Yhdysvalloissa. Markkina-analyysit Yhdysvalloissa osoittavat, että Diamyd®-valmisteella on yli 2 miljardin Yhdysvaltain dollarin vuotuinen myyntipotentiaali sen lanseerausindikaatiossa. Diamyd® on jo saanut FDA:lta nopeutetun menettelyn (Fast Track Designation) sekä harvinaislääkestatuksen (Orphan Drug Designation).

Yhtiön kärkilääkeaihio Diamyd® on antigeenispesifinen immunoterapia henkilöille, joilla on yleinen riskigeeni nimeltä HLA DR3-DQ2. Kyseistä geeniä kantaa jopa 40 prosenttia niistä miljoonista ihmisistä maailmanlaajuisesti, joilla on riski sairastua tai joilla on diagnosoitu autoimmuunidiabetes. Puuttumalla sairausprosessiin varhain ja säilyttämällä mahdollisimman paljon kehon omaa insuliinintuotantoa taudin etenemistä voidaan hidastaa, verensokerin hallintaa parantaa ja autoimmuunidiabeteksen komplikaatioita – joihin kuuluvat sydän- ja verisuonitaudit, retinopatia (sokeuteen johtava silmäsairaus), neuropatia (amputaatioihin ja kipuun johtava hermosairaus) ja nefropatia (munuaisten vajaatoimintaan johtava munuaissairaus) – vähentää merkittävästi. Diamyd Medical keskittyykin laajasti ennaltaehkäisevään lääketieteeseen rekisteröintiin tähtäävän faasin 3 tarkkuuslääketieteen DIAGNODE-3-tutkimuksen ja ennaltaehkäisytutkimus DiaPrecisen kautta.

Diamyd Medicalin hallitus tarjoaa nyt osakkeenomistajille mahdollisuuden osallistua Merkintäoikeusantiin, joka tuo käyttöpääomaa valmistelemaan Yhtiötä DIAGNODE-3:n varhaisia tuloksia varten maaliskuussa 2026. Pääomittaakseen Yhtiötä käyttöpääomalla ja luodakseen tarvittavat edellytykset Yhtiön liiketoimintasuunnitelman ja strategian toteuttamiseksi hallitus päätti Merkintäoikeusannista 28. helmikuuta 2025.

Antivarojen käyttö
Mikäli Merkintäoikeusanti merkitään täysimääräisesti, Yhtiö saa aluksi noin 208 miljoonan Ruotsin kruunun tuotot ennen antikuluja, joiden arvioidaan olevan noin 9 miljoonaa Ruotsin kruunua. Mikäli kaikki merkintäoptiot käytetään täysimääräisesti, edellyttäen että Merkintäoikeusanti merkitään täyteen ja että lisäosakeanti käytetään enimmäismäärään asti, Yhtiö saa vielä noin 285 miljoonan Ruotsin kruunun lisätuotot ennen antikuluja, eli noin 277 miljoonaa Ruotsin kruunua antikulujen vähentämisen jälkeen. Kaikki tuotot on tarkoitus käyttää seuraaviin tarkoituksiin tärkeysjärjestyksessä:

  • noin 65 prosenttia käytetään Diamyd®-valmisteen kliiniseen kehitykseen, ensisijaisesti faasin 3 DIAGNODE-3-tutkimukseen ja valmistautumiseen tutkimuksen varhaisten tulosten julkistamiseen;
  • noin 20 prosenttia käytetään Yhtiön Uumajassa sijaitsevan tuotantolaitoksen jatkokehitykseen GAD65:n tuotantoa varten;
  • noin 10 prosenttia käytetään yleishallintoon ja muihin kuluihin; ja
  • noin 5 prosenttia voidaan käyttää Yhtiön antigeenispesifisen immunoterapiateknologian laajentamiseen.

Merkintäoikeusannin alustava aikataulu

9. huhtikuuta 2025 Viimeinen kaupankäyntipäivä B-osakkeilla sisältäen oikeuden saada sarjan B unit-oikeuksia
10. huhtikuuta 2025 Ensimmäinen kaupankäyntipäivä B-osakkeilla ilman oikeutta saada sarjan B unit-oikeuksia
11. huhtikuuta 2025 Merkintäoikeusannin täsmäytyspäivä
14. huhtikuuta 2025 Esitteen suunniteltu julkaisupäivä
15. huhtikuuta 2025 – 29. huhtikuuta 2025 Merkintäaika
15. huhtikuuta 2025 – 24. huhtikuuta 2025 Kaupankäynti sarjan B unit-oikeuksilla (UR B)
15. huhtikuuta 2025 – 20. toukokuuta 2025 Kaupankäynti maksetuilla merkityillä B-uniteilla (BTU B)
29. huhtikuuta 2025 Alustavan tuloksen arvioitu julkistaminen
30. huhtikuuta 2025 Lopullisen tuloksen arvioitu julkistaminen

Yllä oleva alustava aikataulu edellyttää, että Esite hyväksytään ja julkaistaan arvioituna päivänä 14. huhtikuuta 2025.

Merkintäsitoumukset
Hallituksen puheenjohtaja ja perustaja Anders Essen-Möller on sitoutunut merkitsemään unit-oikeuksia noin 5 miljoonalla Ruotsin kruunulla. Lisäksi toimitusjohtaja Ulf Hannelius ja talousjohtaja Anna Styrud ovat sitoutuneet merkitsemään omat pro rata -osuutensa Merkintäoikeusannista, mikä vastaa noin 0,7 miljoonaa ja 0,3 miljoonaa Ruotsin kruunua. Hallituksen varapuheenjohtaja Erik Nerpin on sitoutunut merkitsemään unit-oikeuksia noin 0,1 miljoonalla Ruotsin kruunulla. Yhteensä Merkintäoikeusantiin kohdistuu siten noin 6,2 miljoonan Ruotsin kruunun merkintäsitoumukset, mikä vastaa noin 3,0 prosenttia Merkintäoikeusannista. Merkintäsitoumuksista ei makseta korvausta. Merkintäsitoumuksia ei ole turvattu pantatuin varoin, suljetuin varoin tai vastaavin järjestelyin.

Sarjan TO 5 -merkintäoptioiden merkintähinta ja merkintäaika

Kaksi (2) sarjan TO 5 -merkintäoptiota oikeuttaa merkitsemään yhden (1) uuden vastaavan osakelajin osakkeen Yhtiössä ajanjaksolla 16. huhtikuuta 2026 – 30. huhtikuuta 2026 hintaan 20,00 SEK.

Lisäanti (lisäosakeanti)
Edellyttäen, että Merkintäoikeusanti merkitään täysimääräisesti, Diamyd Medicalin hallitus voi päättää enintään 2 500 000 B-unitin lisäannista, mikä toisi enimmillään 20 miljoonan Ruotsin kruunun lisätuotot. Allokointi lisäannissa tehdään hallituksen harkinnan mukaan ja se kohdistetaan ensisijaisesti nykyisille osakkeenomistajille ja strategisille sijoittajille, jotka ovat merkinneet unit-oikeuksia Merkintäoikeusannissa mutta eivät ole saaneet täyttä allokaatiota. Siten lisäanti voi kasvattaa Merkintäoikeusannin kokonaistuotot noin 228 miljoonaan Ruotsin kruunuun ennen antikuluja.

Osakkeet ja osakepääoma
Mikäli Merkintäoikeusanti merkitään täyteen, Diamyd Medicalin osakepääoma kasvaa aluksi 2 639 188,4834 Ruotsin kruunulla 10 556 754,1362 kruunusta 13 195 942,6196 kruunuun, ja osakkeiden lukumäärä kasvaa 26 022 044 osakkeella 104 088 178 osakkeesta 130 110 222 osakkeeseen. Täyteen merkityn Merkintäoikeusannin jälkeen A-osakkeiden määrä kasvaa 747 124 osakkeella 2 988 496 osakkeesta 3 735 620 osakkeeseen ja B-osakkeiden määrä kasvaa 25 274 920 osakkeella 101 099 682 osakkeesta 126 374 602 osakkeeseen.

Osakkeenomistajat, jotka päättävät olla osallistumatta Merkintäoikeusantiin, kokevat siten enintään noin 20 prosentin laimennusvaikutuksen osakkeiden ja äänten määrään (laskettuna uusien osakkeiden ja äänten määränä jaettuna ulkona olevien osakkeiden ja äänten kokonaismäärällä annin jälkeen), mutta heillä on mahdollisuus saada taloudellista kompensaatiota tästä laimennuksesta myymällä saamansa B-sarjan merkintäoikeudet.

Mikäli Diamyd Medicalin hallitus päättää lisäannista ja se toteutetaan ja merkitään enimmäismäärään asti, B-osakkeiden määrä kasvaa 2 500 000 osakkeella. Edellyttäen, että Merkintäoikeusanti merkitään täyteen, osakkeiden kokonaismäärä kasvaa siten 28 522 044 osakkeella 104 088 178 osakkeesta 132 610 222 osakkeeseen, joista 3 735 620 on A-osakkeita ja 128 874 602 B-osakkeita. Lisäannin täyden toteutumisen ja merkinnän myötä osakepääoma kasvaa 253 553,1493 Ruotsin kruunulla 13 195 942,6196 kruunusta 13 449 495,7689 kruunuun, edellyttäen että Merkintäoikeusanti on merkitty täyteen. Osakkeenomistajat kokisivat tällöin vielä enintään noin 1,9 prosentin lisälaimennuksen osakemäärässä ja noin 1,5 prosentin lisälaimennuksen äänimäärässä. Osakkeenomistajat, jotka päättävät olla osallistumatta Merkintäoikeusantiin, voivat siten kohdata jopa noin 21,5 prosentin laimennuksen osakkeiden määrässä ja noin 21,2 prosentin laimennuksen äänien kokonaismäärässä.

Mikäli merkintäoptiot käytetään täysimääräisesti (olettaen että Merkintäoikeusanti merkitään täyteen), tämä toisi noin 9,1 prosentin lisälaimennuksen osakemäärään ja noin 9,1 prosentin laimennuksen äänimäärään. Mikäli hallitus päättää lisäannista ja se toteutetaan enimmäismääräänsä ja edellyttäen että Merkintäoikeusanti on täyteen merkitty, merkintäoptiosarjan täysimääräisestä käytöstä johtuva laimennusvaikutus olisi sen sijaan noin 9,7 prosenttia osakemäärästä ja noin 9,6 prosenttia äänimäärästä. Osakkeenomistajat voivat siten kohdata enintään noin 29,1 prosentin laimennusvaikutuksen osakkeiden määrässä ja noin 28,8 prosentin laimennusvaikutuksen äänimäärässä.

Esite
EU-kasvuesite, joka sisältää Merkintäoikeusannin täydelliset ehdot, julkaistaan ja asetetaan saataville ennen merkintäajan alkamista Diamyd Medicalin verkkosivuilla, www.diamyd.com, sekä Aqurat Fondkommission AB:n verkkosivuilla, www.aqurat.se.

Neuvonantajat
G&W Fondkommission toimii Diamyd Medicalin taloudellisena neuvonantajana Merkintäoikeusannin yhteydessä. Liikkeeseenlaskijana toimivaksi asiamieheksi (Issuer Agent) on nimitetty Aqurat Fondkommission AB.

Tietoa Diamyd Medicalista
Diamyd Medical kehittää tarkkuuslääketieteen hoitoja tyypin 1 diabeteksen ja LADA:n (aikuisiän piilevä autoimmuunidiabetes) ennaltaehkäisyyn ja hoitoon. Diamyd® on kehitteillä oleva antigeenispesifinen immunomoduloiva hoito

kehon oman insuliinintuotannon säilyttämiseksi erityisesti henkilöillä, jotka kantavat HLA DR3-DQ2 -geeniä. Diamyd® on saanut Yhdysvalloissa harvinaislääkestatuksen (Orphan Drug Designation) sekä nopeutetun menettelyn statuksen (Fast Track Designation) Yhdysvaltain FDA:lta asteen 3 (kliinisesti diagnosoidun oireisen) tyypin 1 diabeteksen hoitoon. Diamyd® on saanut Fast Track -statuksen myös asteen 1 ja 2 (oireettoman) tyypin 1 diabeteksen hoitoon. Vahvistava faasin III DIAGNODE-3-tutkimus rekrytoi parhaillaan aktiivisesti potilaita, joilla on äskettäin puhjennut (asteen 3) tyypin 1 diabetes, 60 klinikalla kahdeksassa Euroopan maassa sekä Yhdysvalloissa. Merkittäviä tuloksia on aiemmin osoitettu suuressa geneettisesti esimääritellyssä potilasryhmässä – laajassa meta-analyysissä sekä Yhtiön prospektiivisessa eurooppalaisessa faasin IIb tutkimuksessa, jossa Diamyd®-valmistetta annosteltiin suoraan pinnalliseen imusolmukkeeseen lapsille ja nuorille aikuisille, joilla oli hiljattain todettu tyypin 1 diabetes. DIAGNODE-3-tutkimukseen rekrytoidaan ainoastaan tätä potilasryhmää, jolla on yleinen HLA DR3-DQ2 -genotyyppi, jota esiintyy noin 40 prosentilla tyypin 1 diabetesta sairastavista Euroopassa ja Yhdysvalloissa. Pistos pinnalliseen imusolmukkeeseen voidaan tehdä muutamassa minuutissa, ja sen tarkoituksena on optimoida hoitovaste. Ruotsin Uumajassa kehitetään biotuotantolaitosta rekombinantin GAD65-proteiinin, joka on antigeenispesifisen Diamyd®-immunoterapian vaikuttava aine, valmistukseen. Diamyd Medical on merkittävä omistaja kantasoluyhtiö NextCell Pharma AB:ssa sekä tekoäly-yhtiö MainlyAI AB:ssa.

Diamyd Medicalin B-osakkeella käydään kauppaa Nasdaq First North Growth Marketissa kaupankäyntitunnuksella DMYD B. FNCA Sweden AB toimii Yhtiön hyväksyttynä neuvonantajana (Certified Adviser).

4 tykkäystä

Nyt se TO4B riski realisoitui pahasti allekirjoittaneelle.

Osake dippasi melkein 40%, ja tietysti 16 sek warrantit muuttuivat käytännössä arvottomiksi.

Yhtiö päätti siis jakaa uudet warrantit, mutta tällä kertaa puoleen hintaan ettei tule vastaavia ongelmia. Tästä herää kaksi kysymystä:

  1. Eikö warrantin ehdot tai Ruotsin lainsäädäntö salli yhtiön jakamien warranttien ehtojen muuttamista?
  2. Eikö teknisesti olisi mahdollista jakaa warrantin omistajille uusia korvaavia warrantteja?

Loppukaneettina näyttää olevan typerä veto valita kiinteä strike price vuotta ennalta, varsinkin jos yhtiön kassa on toteutuksesta riippuvainen. Yhtiöön liitännäinen NextCell pharmakin teki annin niin, että warrantin iskuhinta määräytyy vasta aiemman kuukauden painotetun keskiarvon mukaisesti 30% alennuksella.

2 tykkäystä

Tästä huolimatta yhtiö jatkaa samalla strategialla: 2026 huhtikuussa kassassa on taas yhtä vähän rahaa kuin nyt, jos TO5 warranteista ei saada rahoja, niin jouduttaisiin taas tekemään vastaavanlainen hätäratkaisu tilanteen niin salliessa. Nyt TO5 warranttien erääntyminen on asetettu kuitenkin niin, että maaliskuulle ajoittuvan faasin 3 väliluennan, pitäisi tukea kurssia onnistuessaan siten, että riski warranttien erääntymisestä arvottomanana on pienempi. Väliluennan myöhästymiselle ei myöskään pitäisi olla merkittävää riskiä.

Ennen tietoa annista, osakkeen hinta oli 15,40SEK eli markkina-arvo 1556MSEK ja -102MSEK nettoveloilla EV oli 1455MSEK. Jos anti merkitään täysmääräisesti niin kassaan tulee 199MSEK, jolloin nykykurssilla 10SEK markkina-arvo on 1264MSEK ja EV enää 963MSEK.

Eli osaketta arvostetaan siis nyt yli 30% alennuksella antia edeltäneeseen tilanteeseen, vaikka rahoitusriskit ovat nyt käytännössä poistuneet, sillä edellytyksellä, että anti onnistuu. Kyse on kuitenkin ainoastaan 208MSEK annista, joka kerätään yli 40% alennuksella päätöskurssiin, eli nykyiset osakkeenomistajat maksavat kalliisti, jos jättävät osallistumatta antiin.

Entä TO5 warrantit? Erääntyessään huhtikuussa 2026 20SEK hinnalla osakkeita tulee olemaan liikkeellä n. 142M, jolloin markkina-arvon tulisi olla ollut yli 2830MSEK, jotta warrantit käytetään. Tällöin yhtiöllä olisi siis Q2 2026 lopulla väliluenta takana, ja kassassa 274MSEK, josta 250MSEK peräisin warranteista, jos oletetaan, että rahaa palaa 50MSEK per kvartaali, eikä esim. apurahoja saada. Eli jos maaliskuun 2026 väliluennasta saadaan positiivista dataa, niin osakekurssi on melko varmasti yli warranttien toteutushinnan.

Väliluenta tulee olemaan binäärinen tapahtuma, koska jos se epäonnistuu, niin tällöin voi hyvin ajatella, että laitetaan lappu luukulle, jolloin kassassa olisi Q2 2026 lopulla enää muutama kymmen miljoona eli luokkaa 0,2SEK per osake.

Eli jos haarukoi tilannetta siten, että väliluennan onnistuessa markkina-arvo on 3500MSEK ja EV noin 3250MSEK eli $300M ja osakekohtainen hinta 25SEK ja epäonnistuessa 0,2SEK niin väliluennan onnistumisen todennäköisyyden p on oltava 39,5%, jotta päästään nollatulokseen nykyisellä 10SEK osakekohtaisella hinnalla.

Jos taas ajattelee, että todennäköisyys p on vain 25% niin, tällöin markkina-arvon onnistuessa on oltava 5518MSEK eli $513M, jotta päästäisiin nollatulokseen. Jos taas ajattelee härkäisesti, että väliluenta onnistuu 75% todennäköisyydellä ja se johtaa suurempaan arvon purkautumiseen, jolloin markkina-arvo olisi $700M eli noin 7500MSEK eli noin 53SEK per osake niin tuoton odotusarvo tästä hetkestä Q2 2026 olisi 298%. Ja tässä ei ole huomioitu edes sitä, että jos osaketta ostaa nyt pörssistä, niin osa siitä hinnasta koostuu saatavasta TO5 warrantista, jonka tuottoprofiili kasvaa epäsymmetrisesti suurilla p:n ja markkina-arvon arvoilla.

Tämä vaikuttaa siis kokonaisuutena harvinaisen selkeältä arpalapulta, jossa julkistettu anti on johtanut markkinat jonkinlaiseen epätehokkuuden tilaan, tai sitten annin läpimenoon todella liittyy juka suurempi riski, jota en vain hahmota. Ehkä osakkeenomistajat tarvitsevat rahaa antiin osallistumiseen, vaihto on kuitenkin aivan mitätöntä, joten kurssi reagoi nopeasti. Mielenkiintoista myös nähdä, millä hinnalla TO5 warrantteja saa pian pörssistä, se antaa myös sitten uuden tavan tarkastella markkinaodotuksia.

6 tykkäystä

Osake on lasketellut tasaisesti sen jälkeen, kun Carnegie pidättäytyi antamasta suositusta. Ilmeisesti siis annin läpimenoon liittyykiin merkittävää riskiä ja nyt asiaa tutkittuani aikaisemmissa kolmessa annissa merkintäasteet ovat olleet 34%, 46% ja 50%.

Kassassa oli marraskuun päätteessä rahaa n. 152MSEK ja tulossa on n. 17MSEK T1D apurahasta. Jos ajatellaan konservatiivisesti, että rahaa kuluu n. 15MSEK kuukaudessa niin päästäkseen toukokuun loppuun annista olisi saatava nettona vähintään 101MSEK eli bruttona 110MSEK. Jos kassaa palaisi vain 13MSEK kuukaudessa niin bruttona riittäisi 74MSEK. Eli käytännössä yli 50% merkintäaste olisi positiivinen uutinen ja sitä pienempi negatiivinen uutinen, joka kasvattaisi edelleen painetta kustannusten pienentämiseen tai uuteen rahoitusratkaisuun vielä ennen väliluentaa.

Kuinka paljon sitten annista on tulossa rahaa? Sitoumuksia on tällä hetkellä n. 17MSEK edestä eli n. 8% koko annista. Summa koostuu pääosin Mr. Möllerin ja hänen lastensa sitoumuksista, joita on yhteensä 6,5MSEK arvosta. Huomionarvoista on kuitenkin se, ettei yhtiö ole vielä tiedottanut suurimman henkilöomistajan Bertil Lindkvistin sitoumuksista. Vuoden 2023 ensimmäisessä annissa hän merkitsi osakkeita 13MSEK edestä, toisessa 6,8MSEK edestä ja vuoden 2024 annissa 1MSEK edestä. Tästä on havaittavissa laskeva trendi - kertooko se siitä, että Bertilin rahat ja luotto on lopussa? Tämänkertaisessa annissa merkintähinta on kuitenkin matalin ja kassavirrat lähempänä kuin koskaan, mutta valutaatio tietenkin osakemäärän kasvun johdosta korkeampi, mutta ei paljoa. Vuoden 2023 ensimmäisessä annissa tiedote Mr. Lindkvistin merkinnöistä tuli noin kuukausi annin julkaistamisen jälkeen, joten nytkin varmaan puhelin käy kuumana.

B. Lindkvistin omistusta vastaavat merkintäoikeudet toisivat täysin merkittyinä yhtiölle yli 17MSEK eli yhtä paljon kuin kaikki muut tähänastiset sitoumukset yhteensä. Mutta kuka tämä mystinen B. Lindkvist - jonka käsissä yhtiön tulevaisuus saattaa nojata - oikein on?
image
Kuvasta päätellen hän vaikuttaa tuiki tavalliselta boomerilta, mutta hänellä yli miljardin ruotsin kruunun arvoinen omaisuus - tai ainakin oli yhden ainoan hänestä löytyvän artikkelin mukaan vuonna 2006. Jos omaisuus on kuihtunut niin on se hävitty pörssissä, koska Bertilillä ei kerrota olevan naisia, lapsia eikä edes autoa ja huumeisiinkaan hän tuskin on ikäpolvelleen tyypillisesti ajautunut. Viinaakaan ei voi miljoonien edestä juoda.

Jos Mr. Möller saa herra B:n suostuteltua mukaan niin kasassa on yhteensä 35MSEK sitoumuksina. Sen jälkeen nähtäväksi jää osallistuvatko eläkevakuuttajat antiin. Heillä olisi merkintäoikeuksia n. 39MSEK edestä täysin merkittynä. Onko eläkevakuuttajilla yleensä tapana osallistua anteihin tai edes myydä merkintäoikeuksiaan? Omistusten arvon kannalta se voisi olla järkevää, kun niistä osakkeista ei eroonkaan pääse.

Jos eläkevakuuttajat olisi mukana niin kasassa olisi 74MSEK ja loput tulisi saada tuulipuvuilta. Merkintäoikeudet ovat itsessään käytännössä arvottomia kurssipudotuksen jäljiltä, mutta toisaalta niitä merkitsemällä saa myös warrantin, jolla puolestaan on ainakin jotain arvoa. Osakeella on käyty kauppaa annin julkistamisen jälkeen aktiivisesti, ja myyjäpuolella on varmasti paljon porukkaa, jotka keräävät varoja antiin osallistumiseksi. Moni varmasti mieluummin merkitsee osaketta enemmin kuin ostaa pörssistä. Ostolaidalla on ollut puutetta sotilaista, mutta hinta on houkutellut sinnekin uusia yrittäjiä. Arvostus on kuitenkin alimmalla tasolla käytännössä koskaan, vaikka hillotolppa ja sen makoisat kassavirrat saattavat olla vain hieman yli vuoden päässä. Sitä, kuinka paljon kiinnostusta anti herättää pienosakkaiden keskuudessa en osaa arvioida lainkaan.

Tämä on sellainen tapaus, jota varten pörssi on luotu. Rahaa haetaan pari kertaa vuodessa keinoja kaihtamatta ja tulevaisuudessa häämöttää hillotolppa, jonka saavuttamalla lääke voisi myydä vuodessa monikymmenkertaisesti tämän hetken markkina-arvon verran.

4 tykkäystä

Ihmetyttää kyllä miksi ihmeessä ne eivät käytä warranttiantiin keskihinnan menetelmää. Osake on selvästi todella volatiili ja merkintähinta kiinnitettiin vuotta etukäteen selvästi kurssia korkeammalle tasolle.

Omasta kokemuksesta näyttää siltä että tälläisillä yhtiöillä joilla markkina-arvo perustuu epämääräisiin tulevaisuuden odotuksiin, osakkeella on tapana uida alas kohti warranttien kiinteää hintaa. Näin 8 sek warrantit jakamalla taattiin että osake sukeltaa sinne lähistölle. Samalla aiempia warrantteja ostaneet menettivät uskonsa.

Tuli muuten mieleen, nyt kun 16 SEK warrantteja saa käytännössä ilmaiseksi, mutta niiden käyttäjille on luvattu warrantit myös 8 SEK ja 20 SEK anteihin:

In the event that new shares are subscribed for through the exercise of TO 4, these newly subscribed shares will be given the opportunity to participate in the Rights Issue under the same conditions as currently existing shares. This would also mean that the Board of Directors’ decision regarding the Rights Issue will be adjusted to include these newly subscribed shares.

Millä tavalla päätöstä muutetaan? Niin että to4 warranttien merkkausmäärä nostaa osakkeiden määrää? Eihän to4 warranttien käyttö voi muuttaa varsinaisesti myöhäisempiä warranttianteja muin tavoin.

Kuinka ison palan yhtiötä joku voisi napata jos se päättäisi ostaa ja merkata kaikki markkinoilta irtoavat TO 4 warrantit ja merkkaisi mukana tulevat 8 ja 20 sek warrantit päälle?

Tuli myös mieleen: Olivatko omistajatahot lupautuneet merkkaamaan 16 SEK warrantteja? Tälläisestä lupauksesta tuskin pääsee irti?

2 tykkäystä

Niinpä, vielä kun koko rahoitusasema on riippuvainen warrenteista saatavista rahoista. Ehkä siinä on ajateltu, että yhtiö luo arvoa sen verran taseisesti, että iskuhintaa voi noustaa vuosittain. Onnistuihan TO3 paremmin. Mutta onhan se hurjaa ajatella osakkeenomistajien näkökulmasta tilannetta: jos kurssi olisi pysynyt 18SEK tasolla pari kuukautta pidempään niin koko härdelliltä olisi vältytty.

Warrantit pitäisi kuitenkin käyttää 100% korkeammalla hinnalla nykykurssiin verrattuna. Tällöinkin saisit ainoastaan merkintäoikeuden käynnissäolevaan merkintäoikeusantiin. Samanlainen merkintäoikeus sisältyy vielä niihinkin osakkeisiin, joita voit ostaa suoraan pörssistä 50% halvemmalla. TO5 warrantin saa vasta käyttämällä merkintäoikeuden, ei käyttämällä TO4 warrantin.

Uusien osakkeiden maksimimäärää merkintäoikeusannista ja warranttien maksimimäärää korotetaan vain vastaamaan uutta TO4 warranttien erääntymisen jälkeistä osakemäärää.

Ei kovin isoa palaa. Osakemäärä tällä hetkellä on 104M ja jos kaikki merkittäisiin täysin niin uusia osakkeita tulisi 44M, jonka päälle vielä muutama miljoona osaketta lisäannista ja TO4 merkinnöistä tulleista uusista merkintäoikeuksista ja niistä tulleista To5 warranteista. Ja tämäkin olettaen, että warrantteja ja merkintäoikeuksia saisi imuroitua markkinoilta.

Ei ole, sitoumuksia annetaan vain merkintäoikeusanteihin, olisi tyhmää sitoutua merkitsemään warrantteja.

Merkintäoikeudet tuli tänään tilille ja kaupaksi.

Ensimmäisenä kaupankäyntiä katsellessa tuli vaikutelma siitä että sijoittajien sentimentti on täysin rusinoitu. AB UR B-warrantit vaihtaa tällä hetkellä käsiä 0.05 SEK hintaan, mikä tuntuu hyvin halvalta. Ihan ymmärrettävää että ne joita ei kiinnosta merkata laittaa merkintäoikeudet myyntiin ensimmäisenä päivänä osakkeen ollessa näennäisessä laskutrendissä ja alle merkkaushinnan, mutta silti yllätti. Warranttien vaihto ei kuitenkaan ole vielä kovin isoa. Tänään volyymi noin 2 miljoonaa warranttia, vaikka ensimmäisenä päivänä luulisi että moni päästää irti lapuista joita ei halua merkata.

Osake on pysynyt melko vakaasti 8 SEK pinnassa ±5% valtavasta markkinaturbulenssista huolimatta, niin en ihan usko että osake tässä kovin paljoa alemmas painuisi. Pieni dippi viime viikon lopusta eteenpäin oli hyvin odotettava, kun jotkut myyvät osaketta merkintäoikeuden irtoamisen jälkeen.

Tällä hetkellä siis osakkeen hinta on 7.75 SEK, ja merkintäyksikkö irtoaa 0.04 SEK hintaan. Eli 4*0.04 SEK = 0.16 SEK hinnalla saa itselleen efektiivisesti osto-option 8 SEK iskuhinnalla reilun viikon päähän, minkä lisäksi saa TO5 arvan joka kaikella todennäköisyydellä on hyvin tuottoisa JOS tutkimus onnistuu keväällä 2026. Voisin hyvin maksaa huomattavaakin hintaa pelkästä to5 warrantista ja korvata kaiken osakeomistuksen To5-warranteilla ja jättää hautumaan kevättä kohden. Kevään tutkimus on kuitenkin lähestulkoon “make it or break it” yhtiölle. Tietysti on olemassa mahdollisuus että kevään 2026 välitulos ei vielä riitä riittävän vahvaan tilastolliseen näyttöön, ja joudutaan odottelemaan koko tutkimusjakson loppuun jotta saadaan pidempi vaikutusaika ja isompi otos. Näkisin kuitenkin että kevään julkaisua kohti hype alkaa kasaantua ja warranteista pääsee eroon hyvällä hinnalla riskin vähentämiseksi.

Riskihakuisena opportunistina näen tässä suuret mahdollisuudet ja aion merkata osakkeita reippaalla kädellä. Myös itse merkintäoikeudet saattavat hyvin löytää parempaa arvostusta seuraavan viikon aikana. Onko muita osallistumassa merkintään?

5 tykkäystä

Toimitusjohtaja Ulf Hannelius ja hallituksen jäsen Mark Atkinson ovat Direkt Studiosin haastateltavina Diamyd Medicalin strategisesta asemasta, mukaan lukien terapeuttinen alusta, nykyiset ja tulevat käyttöaiheet, kaupalliset mahdollisuudet ja tulevat virstanpylväät.

Diamyd Medical | Live 15:00 Strateginen asema ja kasvuennuste Diamyd Medicalille

Livelähetys klo 16 Suomen aikaa.

1 tykkäys

Huono tuuri kävi kyllä ajoituksen kanssa. Yleinen sentimentin heikentyminen vähentää riskinottohalukkuutta, millä varmasti on vaikutusta myös merkintäoikeusannin lopputulokseen.

Itse puolestan pidän merkintäoikeuksien hintaa hyvinkin korkeana. Niitä on kuitenkin liikkeellä n. 100M kappaletta ja ainoastaan puolet niistä tullaan käyttämään. Jos merkintäoikeuksille ei kerry sisäistä arvoa siten, että kurssi nousisi yli 8SEK, niin niiden arvo tulee lähestymään nollaa aika-arvon huvetessa.

Kurssin laskeminen on merkintäasteen kannalta haitallista, koska mitä alemmas kurssi valuu, sitä kalliimmaksi merkintäoikeuksien käyttäminen muuttuu. Kurssin laskiessa yhtä aikaa sekä warranttien arvo laskee että osakkeesta koituva tappio nousee.

Jos olisi varmuus siitä, että annista saadaan kerättyä +119MSEK bruttovarat niin warrantista voisi helposti maksaa moninkertaisesti sen tämän hetken implisiittisen arvon, mutta varmuutta ei todellakaan ole. Lindqvist ei mitä todennäköisimmin tule merkitsemään 17MSEK arvoista merkintäoikeuspottiaan, eikä siten sitoumuksia ole enempää kuin aiemmin ilmoitettu 38MSEK.

Mahdollinen lisädiluutio ennen warranttien erääntymistä 2026 on käytännössä sama kuin iskuhinnan nosto, millä olisi tuhoisa vaikutus warranttien arvoon. Siksi riskit tässä on valtavat ja suurella todennäköisyydellä jää musta pekka käteen. Annin onnistuessa taas osake voisi nousta antia edeltäneen EV:n yli kepeästi, mikä nostaisi samalla TO5 warranttin arvon moninkertaiseksi nykyisestä, koska riski diluutiosta poistuisi. Ongelma tässä on negativiinen spiraali, jossa osakkeen arvo laskee, mikä tekee osallistumisesta kalliimpaa, mikä laskee osallistumisintoa, mikä laskee osakkeen arvoa…

1 tykkäys

Kurssin laskeminen on merkintäasteen kannalta haitallista, koska mitä alemmas kurssi valuu, sitä kalliimmaksi merkintäoikeuksien käyttäminen muuttuu.

Juu. 2024 annissa päätin tehdä näennäisesti epärationaalisen päätöksen ja päätin merkata osaketta vaikka käytiin selvästikin merkintähinnan alapuolella eikä mukana tullut kaupanpäällisiä. Viisastelija voisi sanoa että olisi kannattanut ostaa osaketta, mikä lienee totta, mutta tällöin tietysti firma ei olisi saanut roposiani. Firma kuitenkin raketoi heti annin jälkeen ja nousi 100% lyhyessä ajassa, joten ihan hyvin se meni vaikka merkintäaste jäi 50 prosenttiin.

Lindqvist ei mitä todennäköisimmin tule merkitsemään 17MSEK arvoista merkintäoikeuspottiaan

Mahdollista mutta saas nähdä. Tänään muuten heti aamusta tehtiin sisäinen siirto 1.5 miljoonasta warrantista Avanza Bankissa. Tämä lienee joku top 10 omistajista.

Puhuessaan Big Pharma-kumppaneista lähetyksessä Ulf Hannelus sanoi

We have ongoing discussions with potential partners

Yleisesti kuitenkin kuvasi sitä että sopimukset ehdot on parhaat kun faasi3 on valmis, mutta periaattessa ovat valmiita koska tahansa solmimaan sopimukset jos ehdot täsmää odotusta.

1 tykkäys

Patentteja vielä satelee. Markkinareaktio jää huomiselle, sillä kaupankäynti ehti sulkeutua.

2 tykkäystä

Osake tänään 2.5% nousussa 7.9SEK tasolla, vaikka tukholman pörssi selvässä laskussa. Osaomisteinen Nextcell taas on noussut 30% eilisestä aamusta. Vielä alle kasin, mutta ehkä osoitus siitä ettei sentimentti nyt niin pessimistinen ole.

Jos osake päätyy yli kahdeksaan, voi olettaa että warranttien arvo raketoi senttiluokasta.

1 tykkäys

Diabeteksen ennaltaehkäisyhoidon tutkimuksesta uutista.

1 tykkäys

Osake kävi jo 8 sek päällä kääntymässä ja short sale volyymit alhaalla. Taidan päättää laittaa merkinnät sisään, oli se sitten alle kasin tai ei.

Aiempien antien jälkeen markkinareaktio on ollut yllättävän positiivinen vaikka merkintä olisi jäänyt alhaiseksi osakkeen dipattua selvästi merkintähinnan alle. Kuvassa merkattu 12 sek annin merkintäajan päättyminen.

Myös osaomisteinen Nextcell on peruutellut laskuja hyvää tahtia.

Tiedote, jossa ei ollut varsinaista uutta sisältöä (jos on katsonut viime aikaiset haastattelut)

Diamyd Medical highlights opportunity in Type 1 Diabetes prevention, adult-onset market, and upcoming Phase 3 readout

In a recent investor interview, Diamyd Medical Board Member Professor Mark Atkinson and CEO Ulf Hannelius shared key insights into the Company’s positioning as a first-mover in precision medicine-based, disease-modifying and preventive treatment for Type 1 Diabetes. The discussion covered the strong safety profile and genetically targeted approach of the Diamyd Medical’s investigational therapy Diamyd®, the opportunity to expand into the adult-onset autoimmune diabetes (LADA) segment increasingly recognized as part of the Type 1 Diabetes spectrum, and the major milestones ahead – including a registrational Phase 3 readout expected within 12 months.

“We are not just treating Type 1 Diabetes — we’re actually aiming to prevent and cure it,” says Ulf Hannelius, CEO of Diamyd Medical. “And with LADA now increasingly recognized as Type 1 Diabetes, the potential market more than doubles.”

Positioning of Diamyd®
Diamyd® is a precision immunotherapy targeting individuals with a specific HLA genotype associated with Type 1 Diabetes. Over 1,000 patients have been treated with Diamyd®, a durable investigational antigen-specific GAD-based therapy, giving it a robust safety track record. The treatment aims to preserve endogenous insulin production by reprogramming the immune system—addressing the root cause of the disease rather than just managing blood glucose.

“Diamyd has one of the strongest safety profiles of any drug that I’m aware of seeking to prevent Type 1 Diabetes,” says Professor Mark Atkinson, Board Member and Chair of Diamyd Medical’s Scientific Advisory Board. “The combination of safety and therapeutic durability makes Diamyd a very attractive treatment.”

A precision platform with broad reach
Diamyd Medical’s approach is built around matching therapy to the patient’s genetic profile. The Company is currently enrolling only patients with the appropriate HLA genotype in its Phase 3 trial DIAGNODE-3. Diamyd Medical is also taking steps to broaden its precision medicine platform.

“With GAD we target about 40 % of Type 1 Diabetics in the Western world. By adding insulin as a second antigen, we can potentially reach 90 %,” says Ulf Hannelius. “This antigen-specific approach also makes Diamyd® an ideal candidate for future combination therapies—given its safety, durability and lack of systemic immune suppression.”

“Some of the other candidates don’t afford the ability for as a safe combination, because of toxicity or immune system compromise”, says Professor Atkinson. “Given its strong safety profile and precision mechanism, I believe Diamyd has real potential as part of combination treatments.”

Indications: From newly diagnosed to prevention and adult-onset Type 1 Diabetes
While Diamyd Medical’s Phase 3 trial focuses on newly diagnosed Type 1 Diabetes (Stage 3), the Company’s pipeline spans the full disease continuum — from at-risk individuals to slow-progressing adult-onset cases. Increasing scientific consensus now recognizes LADA (Latent Autoimmune Diabetes in Adults) as a form of Type 1 Diabetes.

“The American Diabetes Association now includes LADA under the Type 1 Diabetes umbrella,” Ulf Hannelius emphasizes.

Professor Atkinson adds: “We now believe that it’s just a population of slow-progressing individuals with Type 1 Diabetes that happen to occur in adults. Many of these patients are GAD antibody-positive, making Diamyd a unique and optimal drug.”

Diamyd Medical is one of the very few — and possibly the only — companies to have conducted interventional trials in LADA patients, with safety data extending up to age 70.

“If we secure regulatory approval in Type 1 Diabetes, we will explore extending our label to include adult-onset Type 1 Diabetes,” says Ulf Hannelius. “This could more than double the addressable market for Diamyd.”

Diamyd Medical has conducted market research in the United States that supports peak sales potential of USD 2 billion in the Stage 3 Type 1 Diabetes population targeted as the initial indication. The same research shows that extending the label to adult-onset Type 1 Diabetes could more than double the commercial opportunity.

Milestones ahead
Diamyd Medical expects several key milestones within the next 12 months including:

  • Top-line results from its single pivotal Phase 3 trial DIAGNODE-3 to support an accelerated approval pathway in the U.S.
  • GMP certification of its biologics manufacturing facility in Sweden

“DIAGNODE-3 is the first-ever precision medicine Phase 3 trial in Type 1 Diabetes,” says Ulf Hannelius. “We’ve screened over 600 patients to identify the right genetic match.”

“This trial is not a Hail Mary pass,” adds Professor Atkinson. “Countless months went into designing this trial based on past data, experience, and genetics. Everything pragmatically possible has been done to maximize the chances of success.”

A strong case for impact and market adoption
Beyond the scientific and regulatory readiness, the Company sees strong commercial potential.

“We’ve conducted market research in the U.S. with providers and payers,” Ulf Hannelius says. “The feedback has been very positive — they see a significant need and view this as a strong candidate for adoption.”

Professor Atkinson closes with a broader reflection:
“This is not just an investment opportunity. It’s a chance to improve lives, prevent disease, and be part of something that has real societal benefit.”

Watch the full 60-minute interview at: https://www.youtube.com/live/84cNuJVunHg?si=MYCjdbaEzoNyeuGK

Aamu taas lähti ihan positiivisissa tunnelmissa liikenteeseen, osakkeen käytyä kasissa. Pian siitä dipattiinkin alas. Eihän yli 8 sek liene järkeä ostella kunhan warrantteja on polkuhintaan tarjolla.

image

Nextcell jatkaa palautumista. Aamulla käytiin +8% luvuissa. Teknisesti diluutiovaikutus huomioiden breakeven olisi jossain 1.4 SEK kohdalla, koska anti perustuu 70% painotettuun keskiarvoon ajalla 1-15. toukokuuta (mutta eiköhän diluutiot ole jo hinnoiteltu sisään). Nyt voi olla viimeiset hetket saada edullisia warrantteja jos meno jatkuu samana.

1 tykkäys

Tarkastelin 2024 kevään antia, jossa jaettiin myös TO4-warrantit syksylle.

Osakaslistan perusteella Avanza Pension merkkasi kaikki saamansa yksiköt ja nosti omistusosuuttaan 12 prosenttiin. Tämä siitä huolimatta että merkkaushinta 12 SEK oli selvästi koko subscription-ajan tämän alapuolella, välillä 9-10 SEK. Avanzan osuudesta ei annettu mitään ennakkotietoa.

Eläkeyhtiö ei välttämättä tuijottele pieniä kurssimuutoksia vaan sijoittaa pitkäjänteisesti tukien yhtiöitä. Pitäisin todennäköisenä, että jos Avanza aiemmin suostui merkintään reilulla alihinnalla, tulee se merkitsemään osakkeet myös nyt osakkeen ollessa aikalailla merkintähinnassa ja kun mukana tulee vielä bonuswarrantti.

Avanzan osuudesta kertyisi 25M SEK tähänastisten SEK 44M sitoumusten päälle. Se tekisi 69M kasaan, eli muilta osakkeenomistajilta tulisi kerätä vain 31M SEK. Jos olettaa että Avanza merkitsee, ja nykyiset sitoumukset ovat tulleet top 10 osakkeenomistajilta tai yhtiön sisäpiiriltä, tarvitsisi lopulle 65% osakekannan merkintäyksiköille saada vain 23% merkintäaste. Eihän tämä nyt näytä ollenkaan niin pahalta mielestäni.

Sitoumusilmoituksista päätellen Avanza ei myöskään ole vielä tässä mukana.
28.2: SEK 6.2 M
10.3: SEK 17.5 M
21.3: SEK 38.7 M
14.4: SEK 44.1 million

Chairman of the Board, Anders Essen-Möller, is increasing his commitment by SEK 1 million to a total of SEK 6 million. All members of the management team are subscribing for their pro rata share. In total, the rights issue is covered by subscription commitments and subscription intentions amounting to approximately SEK 47.4 million, corresponding to approximately 22.8 percent of the rights issue.

Uusi päivitys. Koko johto merkitsee täydet osuudet. Sitoumukset nousivat tosin vain muutamalla miljoonalla.

2 tykkäystä

Siellä on muitakin isoja eläkeyhtiöomistajia. Jos edes osa niistä merkitsee jotain niin pääsisi jo pitkälle. Jännitettävää riittää.

Luulin jo, että olisi koskenut Lindqvistin osallistumista.

Onhan tuo aika himmeli, kun maksetaan johdolle rahaa, millä johtoryhmä sitten merkitsee merkittävän osan uusista osakkeista pari kertaa vuodessa.