Modulight sijoituskohteena

Modulight viennin edistämismatkalla hyvässä seurassa

9 tykkäystä

Edistyykö, kovin on hiljaista ja vuodet vierii. No kesälomat, mutta turhauttavaa tämä on.

1 tykkäys

Näen, että Modulight on siinä käännepisteessä, jossa investoinnit tehty, nyt vaan kaupallisia onnistumisia.

Markkina pitäisi olla positiivinen, sillä datakeskukset ja kvanttikoneet ovat tulevaisuutta. Kvanttiala voi olla seuraava megatrendi?

3 tykkäystä

NIH:n syöpätutkimusinstituutin (NCI) kliinisen tutkimuksen keskuksen (CCR) molekyylikuvantamisyksikkö (MIB) on ostamassa Modulight 8500:n laitteen lähi-infrapunavaloon perustuvan fotoimmunoterapian (NIR-PIT) tutkimukseen.

Kaupan arvoa ei julkisteta ainakaan tässä vaiheessa, vaikka kilpailutus ilmeisen muodollinen.

"Notice of Intent: Modulight ML8500 biomedical illumination system (75N98026Q00763) In accordance with FAR Part 6.302-1, the National Institutes of Health intends to award a Firm Fixed-Price Purchase Order to Modulight USA, Inc.

The NIH, NCI, CCR, MIB (Molecular Imaging Branch) is conducting research on near-infrared photoimmunotherapy (NIR-PIT), a targeted cancer treatment that uses a monoclonal antibody linked to a light-activated dye. The MIB has been using IR700 as the photoactivatable dye for this research. More recently, the MIB identified a new dye, FI702HKT, which may provide improved performance and may be a better candidate for future patient treatment. These two dyes require different activation wavelengths: 690 nm for IR700 and 680 nm for FI702HKT. In order to compare these agents under controlled and reproducible conditions, the MIB requires a light delivery system capable of supporting both wavelengths and precise experimental control. The branch currently has other laser systems from Modulight and for continuity of research data and protocols, the MIB is requesting to purchase the ML8500 automatic illuminator system.

This notice is not a request for competitive quotes. However, any available small businesses (e.g., 8(a), service-disabled veteran owned small business, HUBZone small business, small disadvantaged business, veteran-owned small business, and women-owned small business) as stated herein may submit a written capability statement that clearly supports and demonstrates their ability to perform the requirement. A determination by the Government to compete this proposed award based upon responses to this notice is solely within the discretion of the Government.

It is anticipated that an award will be issued approximately ten (10) days after the date of this notice unless the Government determines that another vendor has the capability to meet this requirement.

Please email responses to david.shen@nih.gov no later than 11:00 p.m. EDT on July 17, 2026."

8 tykkäystä
4 tykkäystä

Tässä on Antilta ennakkokommentit, kun Modulight kertoo Q2-tuloksestaan perjantaina :slight_smile:

Odotamme yhtiön liikevaihdon laskeneen hieman kvanttilaskennan hankkeen tukemasta vertailukaudesta. Odotamme myös tuloksen heikkenevän hieman liikevaihdon laskun seurauksena. Raportissa huomiomme kiinnittyy erityisesti jatkuvaluonteisen PPT-liikevaihdon kehitykseen, yhtiön kulutasoon sekä kassan riittävyyteen. Lisäksi seuraamme johdon kommentteja hiljattain annetusta kuluvan vuoden ohjeistuksesta, joka viittaa kasvuun.

En ymmärrä miksi tällaiset yhtiöt raportoivat näin tiuhaan. Kevään Q1 raportin olisi voinut julkaista melkein sellaisenaan uudelleen. 1 vuoden raportointiväli olisi hyvä, ihan max. puoli vuotta.

Antti haastatteli Modulightin toimitusjohtaja Seppo Orsilaa Q2:n tiimoilta :slight_smile:

Aiheet:

(00:00) Aloitus
(00:09) Kvartaalin kuulumiset
(00:56) Aura Biosciences
(01:48) PPT-liikevaihdon kasvu
(04:06) Kvanttiteknologia-asiakkaat
(05:40) Ohjeistukseen pääseminen
(07:12) Tuotantolaitoksen ylläpitoinvestoinnit


Modulight Oyj | Yhtiötiedote | 21.08.2026 klo 10:30:00 EEST

Tämä tiedote on tiivistelmä Modulightin puolivuosikatsauksesta tammi-kesäkuulta 2026. Koko raportti on tämän pörssitiedotteen liitteenä pdf-tiedostona. Raportti on myös saatavilla Modulightin verkkosivuilla osoitteessa https://modulight.com/raportit-esitykset/.

Suluissa olevat luvut viittaavat edellisen vuoden vastaavaan ajanjaksoon. Tämä puolivuosikatsaus on tilintarkastamaton.

Keskeistä huhti–kesäkuussa 2026

  • Eräässä faasin 3 tutkimuksessa saatiin suunnitelman mukainen potilasmäärä täyteen ennakoitua nopeammin. Tuotekehitysputki kasvoi 36 (32) projektiin pysyen samassa kuin Q1 lopussa. Useat projektit menivät hyvin eteenpäin.
  • Oman puolijohdetuotannon positiivinen merkitys kasvoi useissa asiakkuuksissa ja näkyy asiakaskiinnostuksen kasvuna.
  • Liikevaihto oli 1 604 (1 962) tuhatta euroa.
  • Käyttökate (EBITDA) oli 37 (-43) tuhatta euroa.
  • Käyttökateprosentti (EBITDA-%) oli 2,3 % (-2,2) % liikevaihdosta.
  • Liiketulos (EBIT) oli -1 346 (-1 055) tuhatta euroa.
  • Liiketulosprosentti (EBIT-%) oli -83,9 % (-53,8) % liikevaihdosta.
  • Katsauskauden tulos oli -1 366 (-1 110) euroa.
  • Operatiivinen kassavirta oli 22 (-478) tuhatta euroa.
  • Kokonaiskassavirta oli -1 283 (-2 199) tuhatta euroa.
  • Osakekohtainen tulos oli -0,03 (-0,03) euroa.

Keskeistä tammi–kesäkuussa 2026

  • Liikevaihto oli 3 099 (3 568) tuhatta euroa.
  • Käyttökate (EBITDA) oli 367 (-625) tuhatta euroa.
  • Käyttökateprosentti (EBITDA-%) oli 11,8 % (-17,5) % liikevaihdosta.
  • Liiketulos (EBIT) oli -2 410 (-2 640) tuhatta euroa.
  • Liiketulosprosentti (EBIT-%) oli -77,8 % (-74,0) % liikevaihdosta.
  • Katsauskauden tulos oli -2 324 (-2 726) tuhatta euroa.
  • Operatiivinen kassavirta oli 841 (-1 808) tuhatta euroa.
  • Kokonaiskassavirta oli -1 757 (-5 066) tuhatta euroa.
  • Osakekohtainen tulos oli -0,05 (-0,06) euroa.

Avainluvut

Konserni
1 000 euroa ellei toisin mainittu
4–6/2026 4–6/2025 1–6/2026 1–6/2025 1–12/20251)
Liikevaihto 1 604 1 962 3 099 3 568 7 069
Käyttökate (EBITDA) 37 -43 367 -625 -168
Käyttökate (EBITDA), % 2,3 % -2,2 % 11,8 % -17,5 % -2,4 %
Liiketulos (EBIT) -1 346 -1 055 -2 410 -2 640 -4 648
Liiketulos (EBIT), % -83,9 % -53,8 % -77,8 % -74,0 % -65,8 %
Katsauskauden tulos -1 366 -1 110 -2 324 -2 726 -4 604
Osakekohtainen tulos (euroa) -0,03 -0,03 -0,05 -0,06 -0,11
Investoinnit aineettomiin ja aineellisiin hyödykkeisiin -855 -1 271 -1 847 -2 240 -4 311
Liiketoiminnan vapaa rahavirta -818 -1 315 -1 480 -2 865 -4 479
Käteisvarat ja muut rahavarat2) 7 799 12 317 7 799 12 317 9 653
Nettovelka2) -5 759 -8 775 -5 759 -8 775 -6 862
Velkaantumisaste2) -13,6 % -18,9 % -13,6 % -18,9 % -15,3 %
Omavaraisuusaste2) 91,3 % 88,6 % 91,3 % 88,6 % 90,9 %
Henkilöstömäärä (FTE)2) 62 70 62 70 63

1) Tilintarkastettu
2) Luku viittaa kauden lopun tilanteeseen

Näkymät vuodelle 2026 ennallaan

Modulight arvioi, että yhtiön liikevaihto ja kannattavuus kasvavat edellisestä vuodesta.

Modulight Oyj ilmoitti 21.4.2026 aloittavansa liikevaihtoaan ja käyttökatettaan (EBITDA) koskevan taloudellisen ohjeistuksen antamisen kyseisestä päivästä alkaen. Ohjeistuksen tarkoituksena on lisätä läpinäkyvyyttä ja parantaa yhtiön taloudellisen kehityksen ennustettavuutta sijoittajille ja muille sidosryhmille. Ohjeistus heijastaa johdon senhetkisiä odotuksia yhtiön taloudellisesta suorituskyvystä ja perustuu julkaisuhetkellä saatavilla oleviin tietoihin. Yhtiö päivittää tai tarkistaa ohjeistustaan tarvittaessa osavuosikatsaustensa yhteydessä tai olennaisten muutosten tapahtuessa.

Suurin osa Modulightin asiakashankkeista on erityyppisiä varhaisen kehitysvaiheen hankkeita. Hankkeissa myydään Modulightin omia tuotteita. Yksittäisten hankkeiden etenemistä on vaikea ennustaa, ja makrotaloudellinen ja geopoliittinen epävarmuus vaikuttavat edelleen markkinoiden kehitykseen ja yhtiön liikevaihtoon. Strategiansa mukaisesti Modulight on siirtymässä laitteiden toimituksiin pohjautuvista maksuista uuteen hoitokertoihin perustuvaan maksumalliin (PPT-liiketoimintamalliin). Vuonna 2025 PPT-toimipisteiden määrä kasvoi 80:een ja liiketoiminta kasvoi nopeasti. Merkittävä kasvu on jatkunut vuonna 2026, mutta siirtymänopeutta on edelleen vaikea arvioida.

Seppo Orsila, toimitusjohtaja

Yhtiön tuotekehitysputkessa hankkeet etenivät hyvin ja erityisen iloinen olen siitä, että eräässä faasi 3 ‑tutkimuksessa potilasmäärä tuli täyteen odotuksia nopeammin. Teimme töitä laajalla rintamalla erityisesti prototyyppien toimituksissa samalla kun saimme päätökseen tärkeitä kliinisen tutkimuksen potilasrekrytointeja. Tilauskertymä ei vastannut odotuksiamme, koska muutamien projektien jatkovaiheet siirtyivät eteenpäin. Toisaalta tiettyjen globaalisti merkittävien toimijoiden aktiivisuus vahvisti tuotekehitysputkea ja keskipitkän tähtäimen potentiaalia samalla kun meidät hyväksyttiin viralliseksi toimittajaksi yhteen puolijohdealan suurimmista yrityksistä. Tämä on kauden päättymisen jälkeen johtanut myös uusiin potentiaalisiin tuoteaihioihin. Tilausten kertyminen on piristynyt kesän aikana.

Yhtiön käyttökate kasvoi ja kassavirta parani huolimatta liikevaihdon supistumisesta. Kannattavuus jatkoi paranemistaan ja pysyi positiivisena huolimatta liikevaihdon 18 % laskusta vertailukauteen nähden. Kannattavuuden paraneminen johtui parantuvasta katerakenteesta tietyillä tuotteilla ja toiminnan tehostumisesta. Kannattavuuden kehitystä tuki myös uudistettu PPT-hinnoittelumalli tiettyjen hankkeiden osalta. Kannattavuus parani huolimatta siitä, että olemme investoineet asiakkuuksiin etukenoisesti ja myyneet kasvavan määrän edullisia prototyyppejä suurille asiakkaille. Myös liikevaihdon laskua selitti tämä suurille asiakkaille toimitettavien aikaisen vaiheen prototyyppien määrän kasvu ja suhteellinen osuus liikevaihdosta. Tietyt suuryritykset vaativat prototyyppien toimitusta massatuotantohinnoilla, kun taas pienten ja keskisuurten yritysten kanssa prototyyppien myynti on historiallisesti ollut hyväkatteista. Olemme nähneet tämän kuitenkin järkeväksi merkittävän lyhyen ja pitkän tähtäimen potentiaalin vuoksi.

Kustannusrakenteemme on pysynyt hyvänä ja paranee edelleen, ja jatkamme toimia liiketoiminnan tehostamiseksi. Asiakasportfolion monipuolistuminen sekä hankkeiden eteneminen ja niiden määrän lisääntyminen tukivat kehitystä vaikkakin myös lisäsivät kustannuksia. Käyttökatteemme nousi vuosineljänneksen aikana 2,3 %:iin ja parani 185 % ollen 0,4 (-0,4) tuhatta euroa. Tästä kunnia kuuluu erityisesti tekniselle tiimille, joka on nyt muutaman vuoden ajan kehittänyt laseralustaratkaisuamme niin, että se soveltuu pienellä konfiguroinnilla yhä useampiin käyttökohteisiin.

Tuotealustamme soveltuu yhä useampien asiakkaiden käyttöön ja kuten edellä on todettu, olemme keskittyneet tuotteistamisprojektien aloittamiseen erityisesti tiettyjen alansa johtavien yritysten kanssa. Tarvittavan konfiguroinnin määrä vähenee ja olemme myös jatkaneet pitkän tähtäimen tulevaisuuden kehittämistoimia. Tuloskehityksemme ja asiakkuuksien kehitys on selkeä osoitus tuotealustamme monikäyttöisyydestä ja investointiemme tehokkuudesta ja se vahvistaa myös käsitystämme liiketoiminnan skaalautuvuudesta. Asiakkaiden suorittamat auditoinnit etenevät poikkeuksetta jouhevasti, ja niiden määrä on edelleen kasvussa. Useat asiakkaat ovat korostaneet auditointien merkitystä siirryttäessä kohti tuotantovaihetta. Auditointien lopputulos on pääsääntöisesti ollut positiivinen asiakaspalaute ja mikä merkittävintä uusien hankkeiden aloitus ja uudet aihiot.

Hoitokertakohtainen PPT-liiketoiminta jatkoi kolminumeroista kasvua Q2/2026, ja H1/2026 se oli +137 % verrattuna vertailukauteen. Saimme myös uudistettua hinnoittelurakennetta ja pystyimme tuomaan tiettyä pitkäjänteisyyttä sopimusrakenteeseen – tämän arvioidaan tukevan kannattavuuden kehitystä jatkossa. Myyntitiimi teki tässä erinomaista työtä rakentaen sekä meille että asiakkaalle lisäarvoa sopimusrakenteen kehittämisellä. Tämä on tärkeää liiketoiminnan maturisoituessa ja hoitojen siirtyessä hyväksytyiksi hoitomuodoiksi. Kuten aikaisemmin todettu, PPT tuottaa tietyillä tuotteilla jo enemmän kuin mitä vanha liiketoimintamalli tuottaisi.

Tuotekehitysputkemme kasvoi 36 projektiin verrattuna vuoden takaiseen (32). Lisäys syntyi kokonaan suurten yritysten kanssa käynnistetyistä projekteista, ja nämä yhtiöt ovat alallaan selkeästi maailman suurimpia. Viime vuonna alkanut kiinnostuksen kasvu erityisesti omaa puolijohdetuotantoamme kohtaan jatkui. Globaali AI-investointien kasvu tulee esille keskusteluissa asiakkaiden kanssa yhä useammin. Erityisesti indiumfosfiditeknologia ja siihen liittyvät prosessit ovat maailmassa suhteellisen harvojen yritysten hallussa ja vaativat merkittävää erityisosaamista. Modulightilla on tästä teknologiasta pitkä kokemus perustamisesta alkaen, mikä on johtanut kyselyihin nykyisiltä ja uusilta asiakkailta varsinkin Pohjois-Amerikasta, mutta myös Euroopasta. Asiakkailtamme ja myös omilta raaka-ainetoimittajiltamme saamiemme tietojen mukaan loppukäyttäjät ovat sitoutuneet erittäin suureen tuotannon kasvuun tänä ja ensi vuonna. Tämä tuo kahdenlaisia liiketoimintamahdollisuuksia meille varsinkin eurooppalaisittain ainutlaatuisen tehtaan ja prosessiosaamisen vuoksi.

Modulightin oman vertikaalisesti integroidun tuotantolaitoksen rooli korostuu edelleen ja teknologia-alustamme kilpailukyky aikaisemmin mainituilla toimialoilla jatkuu vahvana. Geopolitiikka on selkeästi kääntynyt tukemaan liiketoimintaamme verrattuna neljän vuoden takaiseen negatiiviseen vaikutukseen. Valtaosa projekteistamme on luonteeltaan sellaisia, joissa asiakas sitoutuu pitkäjänteisesti meihin ainoana teknologiapartnerina. Yhdysvallat on edelleen yhtiön pääfokus, ja toimintamme siellä kehittyy, mutta liiketoimintaa tulee yhä useammin myös muilta alueilta erityisesti Euroopasta. Olemme jatkaneet USA:ssa paikallisen tuotannon edistämistä. Näemme hyviä mahdollisuuksia virtaussytometriassa, mikroskopiassa, puolijohdeteollisuudessa, kvanttiteknologiassa ja puolustusteollisuudessa. Näillä kaikilla osa-alueilla meillä on globaalisti merkittäviä tai jopa maailman suurimpia yhtiöitä asiakkainamme. Päättyneellä neljänneksellä saimme lisää kiinnostavia aloituksia mm. puolijohdeteollisuudesta, johon laserimme näyttävät soveltuvan erittäin hyvin.

Strategiakautemme 2026–2027 tavoite on vahva liikevaihdon vuosittainen kasvu sekä paluu vahvaan kannattavuuteen. Lisäksi tavoitteena on saavuttaa positiivinen kassavirta strategiakauden loppuun mennessä. Uskomme kvartaalitason vaihtelun jatkuvan, mutta asiakaspohjan monipuolistumisen ja projektien maturiteetin lisääntymisen tuo meille varmuutta pitkän tähtäimen kasvusta tänä vuonna ja strategiakautena. Kasvustrategiamme on oikeansuuntainen, mutta tarvitsemme vielä hieman enemmän aikaa. Olemme tehostaneet toimintaamme ja kiinnittäneet erityistä huomiota myös rahavarojen riittävyyteen.

Talousraportointi 2026

Modulight julkistaa vuonna 2026 seuraavat taloudelliset katsaukset:

  • Osavuosikatsaus tammi–syyskuu 2026: 23.10.2026

Webcast

Modulightin toimitusjohtaja Seppo Orsila esittelee tuloksen englanninkielisessä webcast-lähetyksessä, joka järjestetään 21.8.2026 kello 12.00. Webcastiin rekisteröityminen ja liittyminen tapahtuu seuraavan linkin kautta: Webinar Registration - Zoom. Kysymykset pyydetään esittämään kirjallisesti verkkolähetysportaalissa. Myös talousjohtaja Anca Guina on paikalla vastaamassa kysymyksiin. Esitysmateriaalit ovat saatavilla ennen tilaisuuden alkua yhtiön verkkosivuilla osoitteessa https://www.modulight.com/raportit-esitykset/.

3 tykkäystä

Pahasti on kiinnostus Modulightiin hiipunut. Taisi olla yksi nimimerkki kysymässä kaksi kysymystä, eikä edes yksikään analyytikko jaksanut ilmaantua​:joy:

6 tykkäystä

En ihmettele, että kiinnostusta ei ole. Lue kaikki listautumisannin aikaiset materiaalit läpi ja huomaat, että firman tuolloin antama informaatio kannattavuudesta ja ennuste tulevaisuudesta oli täysin epärealistinen. Vertailukohtana se, että mitä firmasta tiedetään tänään. Osakekurssi näyttää hyvin sen kun todellisuus pikkuhiljaa paljastui osakkeenomistajille.

Jos olisi listautumisannin yhteydessä annettu realistinen ennuste, anti ei olisi koskaan mennyt läpi sillä hinnalla. Olen tästä varma. Osakeannillahan kerättiin yli 70 miljoonaa euroa ja nyt tästä rahasta on murusia jäljellä. Osakkeenomistajat ovat menettäneet rahansa ja osakeanalyytikot, jotka ovat tätä suositelleet omille asiakkailleen, ovat saaneet mahdollisesti merkittävän mainehaitan työuralleen jos asiakkaat eivät enää luota analyytikon muihinkaan ennusteisiin. Miten analyytikkona analysoit firmaa, jonka liiketoimintaan ei ole juuri mitään näkyvyyttä muuta kuin firman ylioptimistiset puheet. Heittämällä noppaa lähinnä ja laittamalla randomilla lukuja exceliin. Järkevintä ajankäyttöä luultavasti analyytikoille unohtaa kyseisen firman osavuosikatsaukset ja keskittyä työelämässään johonkin muuhun arvailun sijaan.

Itsekin rahani annissa menettäneenä vilkuilen edelleen firman tekemisiä ajoittain, mutta en anna ennusteille mitään painoarvoa. Osakkeen realistinen arvo voi olla esimerkiksi jotain 0 euron ja 4 euron välillä. Tai se voi olla jotain muuta. Kukaan ei tiedä, ei ainakaan firman ulkopuolinen niillä tiedoilla, jotka ovat käytettävissä julkisesti tänään. Sama tilanne oli BBS Oyj:n kanssa lääketieteellisessä poronluutuotteessa. Sitä ei tosin tarvitse enää analyytikonkaan seurata kun meni jo konkurssiin, vaikka osavuosikatsauksissa aina sanottiin, että edistystä liiketoiminnassa on. Monta muutakin esimerkkiä löytyy.

14 tykkäystä

Ihan väärinkäsitysten välttämiseksi: käytän Modulightin analyysiin juuri niin paljon aikaa kun se vaatii. Firman suorittamisella/kehityksellä ei ole tekemistä motivaation tai webcast-osallistumisen kanssa, vaikka tällä kertaa kysymykset jäikin kysymättä teknisten ongelmien takia.

Faktoja/näkyvyyttä osuvien ennusteiden tekemiseen on tässä toki keskimääräistä vähemmän, mutta analyysi nojaa kaikkeen saatavilla olevaan relevanttiin tietoon, eli paljon muuhunkin pelkkien ennusteiden lisäksi. Se on sitten oma kysymyksensä miten hyvin tämän monipuolisen kokonaisuuden kommunikointi onnistuu esimerkiksi raportin etusivulla rajatussa tilassa. Kokonaisessa raportissa tai lääjassa raportissa asiaa on toki sitten paljon enemmän.

Sama pätee aikalailla kaikkiin seuraamiini yhtiöihin ehkä Orionia lukuunottamatta: heikko ennustettavuus ei tarkoita ettei voisi antaa osuvia suosituksia. Itseassa se menee minusta juuri päinvastoin, mutta se on sitten eri keskustelu…

16 tykkäystä

Korjatkaa jos olen väärässä, mutta eikös yhtiö muuttanut listautumisen yhteydessä liiketoiminta- ja ansaintamallinsa ihan täysin ja listautumisessa kerätyt rahat käytettiin tämän strategisen muutoksen investointeihin. Eli tämä on hyvin erilainen yhtiö kuin ennen listautumista.

Siihen en ota kantaa miten ja millä tiedoilla listautuminen myytiin sijoittajille, koska en ollut siellä.

Varmasti ollut haastava tehtävä käyttää noin iso mälli rahaa tehokkaasti. Taisi Orsila juuri viime haastattelussa mainita, että laitteiston investointipäätöksiä tehdessä on välillä ostettu kaksi kappaletta, kun ei olla osattu päättää kummalla mennään. Kun on liikaa rahaa, ihminen ei välttämättä toimi rationaalisesti. Nyt kuitenkin vaikuttaa, että on paine saada kassavirta positiiviseksi, jonka myötä rahan käyttöön on tullut tolkkua.

Onko @Antti_Siltanen sinulla tiedossa, paljonko tehtaan laskennallinen kapasiteetti on? Liikevaihdon luvuista päätellen luulisi käyttöasteen olevan lähellä 10% tai alle​:sweat_smile: Modulight valmistaa erittäin korkean tason lasereita, eikä ilmeisesti datakeskusten massakomponenttien valmistaminen ole strategiassa. Olisiko kapasiteetin myyminen kuitenkin mahdollista/järkevää? Niin me elintarvikealallakin valmistamme PL tuotteita täyttämään kapasiteettia ja tappamaan kiinteitä kuluja :grinning_face_with_smiling_eyes:

Onneksi yhtiö vaikuttaa suhtautuvan kassan riittävyyteen aidon vakavasti. Kiinnostus yhtiötä kohtaan on niin olematonta ja likviditeetti ohutta, että tulee rumaa jälkeä, jos yhtiö on pakotettu keräämään lisää rahaa osakeannilla :smiley: .

2 tykkäystä

N’joo, strategiahan Modulightilla on nojannut biolääketieteisiin muistaakseni 2014 alkaen, eli siinä suhteessa muutoksia ei ole ollut. Annin rahat käytettiin pitkälti uuden tuotantolaitoksen rakentamiseen, mutta omaa tuotanto oli kyllä aiemminkin, eli siinäkään ei radikaalia muutosta enmmän mittaluokassa.

Ansaintamalli kyllä muuttui lääketieteen puolella laitteiden capex-myynnistä kohti käyttöön perustuvaa PPT-mallia (maksu hoitokertojen mukaan). Tämä varmasti selittää osaltaan liikevaihdon kovaa kyykkäystä listautumisen jälkeen.

Ei ole mitään hyvää numeerista arviota. Yhtiökin on kyllä todennut että alhaisella käyttöasteella mennään potentiaaliin nähden. Henk koht arvelen, että jo nuo tavoitellut FDA-hyväksynnät edellyttää että etukäteen on riittävä valmistuskapasiteetti olemassa.

Hyvä kysymys. Massatuotantopuolella kilpailu on kyllä kova ja olettaisin että monilla alueilla kilpailijoiden skaalaedut on mittavat. Esim Coherentilla, joka datakeskuksiin käsittääkseni toimittaa.

5 tykkäystä

Taas hieman myöhässä ehti syventymään H1 rapsaan ja Orsilan haastatteluun. Itselle tämä on ollut varsin mielenkiintoinen sijoitustarina ja jo useamman vuoden omalla seurantalistalla. Näitä kolmea (kevyt-strategista) riskiä itse vähän pohdin… Laittakaahan hyviä vasta-argumentteja, niin ehkä uskallan hypätä matkaan?

Ovatko 36 projektia oikeasti 36 erillistä mahdollisuutta?

Jos olen oikein ymmärtänyt, Modulightin projekteissa käytetään pitkälti samaa teknologia-alustaa, tehdasta ja pilvipalvelua. Tämä tietenkin tehokasta ja alentaa kustannuksia ja turvaa strategiset inhouse-elementit, mutta samalla myös yhden yhteisen ongelman vaikutus voi levitä moneen projektiin?

Esim. puolijohdeprosessin laatuongelma, pilvipalvelun häiriö, kyberongelma tai viranomaisen vaatima päivitys voisi osua useaan asiakkaaseen yhtä aikaa. Ja eikös FDA edellytä verkottuneilta lääkinnällisiltä laitteilta jatkuvaa haavoittuvuuksien seurantaa ja päivityskykyä..? Eli 36 projektia ei välttämättä tarkoita 36 täysin riippumatonta arpalippua, vaan pohdin tuota kumuloituvaa riskiklusteria?

Kasvava toimipaikkamäärä = automaattisesti parempi kassavirtaa?

PPT-mallissa Modulight joutuu käsittääkseni asentamaan, validoimaan, ylläpitämään ja suojaamaan laitteen jo ennen kuin hoitoja tehdään riittävästi. Jos esim. lääkkeen korvattavuus viivästyy, potilasvoluumin varianssia, lääkeaineen toimitusongelmia tai hoitomalli ei muuten juurru sairaalaan. Modulightille jää laitteen kustannukset mutta ei vastaavaa hoitotuloa.

Oman sijoitustarinan kannalta olisi mielestäni oleellista saada Modulightin raportointiin toimipaikkojen lukumäärän sijasta ennen kaikkea hoitomääriä, käyttöastetta ja liikevaihtoa toimipaikkaa kohden. Näissä edellisissä KPI:ssa muutama kvartaali kasvua X toimipaikkojen skaalaus = PPT-konseptin luottamus. Olisi hieno kuulla näistä lisää, ja uskon että avoimuuus tässä kasvattaisi sijoittajakenttään sitä ”Hervannan kanjonissa” majailevaa luottamusta.

USA:n paikallinen tuotanto = päällekkäisiä investointeja?

Modulight on kertonut edistävänsä paikallista tuotantoa Yhdysvalloissa. Tämä tietysti asiakkaiden tai geopolitiikan kannalta ja tariffien Risk-managementin kannalta ymmärrettävää, mutta kuulostaa myös mahdollisesti kalliilta. Tampereen tehtaan kapasiteetti ei varmasti ole täydessä käytössä, ja säädellyn tuotannon käynnistäminen toisessa maassa vaatii laitteita, henkilöstöä, laadunvarmistusta, prosessiosaamista ja auditointeja jne…
USA-tuotanto kuulostaa enemmän lisärahoituksen ja osakelaimennuksen alulta, kuin kasvumoottorilta…?

7 tykkäystä

Modulight Oyj Tiedote

Tämä on oikeasti merkittävä uutinen, kun ottaa huomioon tilauksen luonteen. Pitkäaikaisen asiakkaan kanssa siirrytään pilot-tuotantoon. Kertoo hyvin kuinka paljon yhtiö kiinnostaa yleisöä, kun jaan tätä tänne 1,5 tuntia tiedotteen julkaisun jälkeen. Aktiivisissa ketjuissa tällaisissa tiedotteissa ei ole vielä edes muste kuivunut, kun ne on jaettu foorumille hehkutuksien kera :smiley:

6 tykkäystä

Kurssi ollut pitempään 1,02 hujakoilla ja omana hupina tarjonnut omia 1500 lappua pari viikkoa hintaa 1,055-1,10. Ei ole tarttunut lähellekkään. Tänä aamuna oli taas 1,02 ja laitoin massiivisen 1500 kpl 1,04 tarjouksen, jos vaikka saisin mannerlaattoja liikkumaan . Pihalla muutama tunti hommailua ja käynti koneella ja kurssi 1,17. Tuli sponttaani, mitä xxxx:tua on tapahtunut. Selvisi sitten kun tulin foorumille. Meni taas myynnit kohdilleen :grin:

5 tykkäystä

Tässä on Antin kommentit Modulightin saamasta tarjouksesta :slight_smile:

Modulight tiedotti tiistaina saaneensa 1,5 MUSD:n pilottituotannon tilauksen yhdysvaltalaiselta neurotieteen alan asiakkaaltaan. Tilaus on yhtiön nykyiseen kokoluokkaan nähden mielestämme merkittävä ja antaa kaivattua konkreettista osoitusta pitkäaikaisten tuotekehityshankkeiden etenemisestä kohti kaupallista vaihetta. Tilaus toimitetaan ja laskutetaan asteittain seuraavan 12 kuukauden aikana. Ennusteemme sisältävät odotuksia uutisen kaltaisista onnistumisista, joten emme näe välitöntä painetta ennustemuutoksille.

6 tykkäystä

Kiinnostaisi tietää seuraavassa tulospuhelussa, että liittyvätkö kyselyt optisen tiedonsiirron komponentteihin, esimerkiksi datakeskusten lähetin-vastaanottimien lasereihin, vai muihin sovelluksiin, kuten puolijohteiden valmistus- ja mittalaitteisiin.