# SkiStar AB - Toimintaa alamäessä

**URL:** https://forum.inderes.com/t/skistar-ab-toimintaa-alamaessa/84318
**Category:** Osakkeet
**Tags:** ruotsalaisosakkeet
**Created:** [Marraskuu 2, 2026, 6.47pm UTC](https://forum.inderes.com/t/skistar-ab-toimintaa-alamaessa/84318 "2026-11-02T18:47:53Z")
**Posts on this page:** 2
**Page:** 1

<div class="post-metadata">

### Author: ![Tane](https://forum.inderes.com/user_avatar/forum.inderes.com/tane/32/231832_2.png) [@Tane](https://forum.inderes.com/u/Tane)
#### Post date: [Marraskuu 2, 2026, 6.47pm UTC](https://forum.inderes.com/t/skistar-ab-toimintaa-alamaessa/84318/1 "2026-11-02T18:47:54Z")

</div>

SkiStar on varmasti hieman harvinaisempi tuttavuus foorumilaisille ja suomalaisille sijoittajille ylipäänsä.

Itse lähdin aikoinaan mukaan osakkeenomistajien alennukseen oikeuttavalla minimimäärällä, mutta positio on tämän jälkeen kasvanut tuosta merkittävästi.

Nykyisellään SkiStar on noin 10% painotuksella omassa salkussani.

Yhtiön liiketoiminta on melko ainutlaatuista sen vaatimien puitteiden takia ja verrokkeja ei Pohjoismaissa käytännössä ole. Seuraan myös omien harrastusteni myötä aktiivisesti eri rinnekeskuksia ja niiden kehitystä.

Toivottavasti tästä ketjusta on jollekin jotain lisäarvoa 😀

 ![skistar-ab-logo-vector](https://eu3.dh-cdn.net/uploads/db2934/original/3X/0/a/0a3b267575fd8cad336db78d5bbce42ea1c8ba8e.png)

# **SkiStar AB**

Nasdaq Stockholm · SKIS B

## **Yhtiön liiketoiminta**

SkiStar AB on vuonna 1975 perustettu pohjoismainen matkailuyhtiö, joka omistaa ja operoi kuutta matkailukohdetta Ruotsissa ja Norjassa. Yhtiön kohteet ovat Sälen, Åre, Vemdalen ja Hammarbybacken Ruotsissa sekä Trysil ja Hemsedal Norjassa.

SkiStar on Pohjoismaiden johtava laskettelukeskusoperaattori, jonka liiketoiminta perustuu laskettelukeskusten operointiin sekä niihin liittyviin matkailupalveluihin. Yhtiön kaksi raportoitavaa liiketoiminta-aluetta ovat:

- **Mountain Resorts** : Yhtiön pääliiketoiminta, johon kuuluvat laskettelukeskukset, hissiliput, majoitus, ravintolat, hiihtokoulut ja muut matkailupalvelut.
- **SkiStarshop** : Urheiluvälineiden myynti ja vuokraus, verkkokauppa sekä oma EQPE-urheilubrändi.

Lisäksi kiinteistökehitys on tärkeä osa konsernin toimintaa. Yhtiö kehittää matkailukohteidensa maa-alueita, tontteja ja majoituskapasiteettia. Kiinteistöjen kehittäminen ja myynti tarjoavat täydentävän tulonlähteen sekä mahdollisuuden kasvattaa matkailukohteiden houkuttelevuutta ja arvoa.

## **Markkina-asema**

SkiStarilla on vahva asema Pohjoismaiden laskettelumarkkinoilla. Yhtiön mukaan sen osuus SkiPass-myynnistä tilikaudella 2024/25 oli:

**Markkina Markkinaosuus**

**Ruotsi 50 %**

**Norja 32 %**

**Skandinavia 42 %**

Ruotsissa SkiStarin osuus laskettelukeskusten liikevaihdosta laski noin 48,8 prosenttiin tilikaudella 2025/26. Osuus myydyistä laskettelupäivistä oli 39,1 %.

Luvut kuvaavat SkiStarin vahvaa markkina-asemaa, mutta myös kilpailun kiristymistä erityisesti Ruotsin markkinoilla.

## **Taloudellinen kehitys**

Tilikausi 2025/26 oli SkiStarille vahva. Liikevaihto kasvoi 8 % ja liikevoitto 11 %. Oikaistu liikevoitto kasvoi 18 %, mikä kertoo varsinaisen liiketoiminnan kannattavuuden vahvistumisesta.

**Keskeiset tunnusluvut 2025/26:**

Liikevaihto **4 954 MSEK**

_Liikevoitto_ **872 MSEK**

_Liikevoittomarginaali_ **18 %**

_Nettotulos_ **627 MSEK**

_EPS_ **8,01 SEK**

_Liiketoiminnan rahavirta_ **1 223 MSEK**

_Nettovelka / EBITDA_ **1,3x**

_Omavaraisuusaste_ **49 %**

Mountain Resortsin liikevaihto oli 4 161 MSEK ja liikevoitto 770 MSEK. SkiStarshopin vastaavat luvut olivat 794 MSEK ja 102 MSEK. Konsernin kassavirta ja velkaantuneisuus ovat hyvällä tasolla.

## **Strategia ja kasvunäkymät**

SkiStarin keskeinen strateginen tavoite on kasvattaa ympärivuotista rinnekeskusmatkailua ja vähentää riippuvuutta talvikaudesta. Maastopyöräily, vaellus ja muut kesäaktiviteetit mahdollistavat olemassa olevan infrastruktuurin tehokkaamman hyödyntämisen.

Muita kasvutekijöitä ovat matkailukohteiden kapasiteetin kasvattaminen, uudet hissi- ja rinneinvestoinnit, lumetusjärjestelmien kehittäminen sekä kansainvälisten matkailijoiden määrän lisääminen. Kiinteistökehitys tukee kasvustrategiaa mahdollistamalla uusien majoituspalveluiden ja matkailualueiden rakentamisen.

**Yhtiön taloudelliset tavoitteet:**

Tavoite / Taso

Orgaaninen liikevaihdon kasvu 6 % vuodessa

Liikevoittomarginaali 18 %

Nettovelka / EBITDA Alle 2,5x

Osingonjakosuhde 40–60 %

Kuuden prosentin vuotuisella kasvulla liikevaihto voisi nousta noin 6,3 miljardiin SEK:iin tilikauteen 2029/30 mennessä. Kyseessä on laskennallinen skenaario, ei yhtiön tulosohjeistus. Tilikauden 2026/27 talvikauden majoitusvaraustilanne oli viimeisimmällä raportointihetkellä 3 % edellisvuotta korkeampi.

## **Riskit ja sijoittajan näkökulma**

Keskeisiä riskejä ovat sääolosuhteiden vaikutus laskettelukysyntään, liiketoiminnan kausiluonteisuus, kuluttajien ostovoiman muutokset, kilpailun kiristyminen sekä matkailuinfrastruktuurin ja kiinteistökehityksen vaatimat investoinnit.

Sijoittajan näkökulmasta SkiStar on vahvan markkina-aseman omaava pohjoismainen matkailuyhtiö, jolla on useita toisiaan tukevia tulonlähteitä, hyvä kassavirta ja hallittu velkaantuneisuus. Erityisen kiinnostava pitkän aikavälin kasvutekijä on ympärivuotisen matkailun ja kiinteistökehityksen yhdistäminen. Näiden onnistuminen voi parantaa infrastruktuurin käyttöastetta, kasvattaa asiakaskohtaista liikevaihtoa ja tasata liiketoiminnan kausiluonteisuutta.

---

<div class="post-metadata">

### Author: ![Tane](https://forum.inderes.com/user_avatar/forum.inderes.com/tane/32/231832_2.png) [@Tane](https://forum.inderes.com/u/Tane)
#### Post date: [Marraskuu 2, 2026, 6.57pm UTC](https://forum.inderes.com/t/skistar-ab-toimintaa-alamaessa/84318/2 "2026-11-02T18:57:13Z")

</div>

# SkiStar AB – taloudellinen katsaus ja näkymät

**Tilikausi 2025/26 (1.9.2025–31.8.2026)**

SkiStarin liikevaihto ja kannattavuus kehittyivät tilikaudella myönteisesti. Kasvua tukivat erityisesti yhtiön hiihtokeskusliiketoiminta sekä matkailupalveluiden ja oheisliiketoimintojen kehitys.

**Taloudellinen kehitys**

- Liikevaihto oli 4 954 MSEK (+8 %).
- Liikevoitto oli 872 MSEK (+11 %).
- Oikaistu liikevoitto ilman kiinteistöjen myyntivoittoja oli 870 MSEK (+18 %).
- Liikevoittomarginaali oli 18 %.
- Tilikauden nettotulos oli 627 MSEK.
- Osakekohtainen tulos oli 8,01 SEK.
- Liiketoiminnan rahavirta oli 1 223 MSEK.

Kannattavuuden kasvu oli liikevaihdon kasvua nopeampaa, mikä kertoo operatiivisen toiminnan tehostumisesta. Oikaistun liikevoiton vahva kasvu osoittaa, ettei tuloskehitys perustunut kiinteistöjen myyntivoittoihin.

**Liiketoiminta-alueet**

- Mountain Resorts: liikevaihto 4 161 MSEK ja liikevoitto 770 MSEK. Segmentti vastasi noin 84 % konsernin liikevaihdosta.
- SkiStarshop: liikevaihto 794 MSEK ja liikevoitto 102 MSEK. Segmentin osuus konsernin liikevaihdosta oli noin 16 %.

**Rahoitus ja osinko**

- Nettovelka ilman IFRS 16 -vuokrasopimusvelkoja oli 1 553 MSEK.
- Nettovelan suhde käyttökatteeseen oli 1,3x.
- Omavaraisuusaste oli 49 %.
- Investoinnit olivat yhteensä 633 MSEK.
- Hallitus ehdotti osingoksi 3,50 SEK osakkeelta (edellisellä tilikaudella 3,00 SEK).

Yhtiön velkaantuneisuus on maltillinen suhteessa sen omaan tavoitteeseen ja vahva liiketoiminnan rahavirta tukee investointien rahoittamista.

**Näkymät ja kasvun ajurit**

SkiStar lähtee talvikauteen 2026/27 vakaista lähtökohdista. Tulevan talven majoitusvarausten määrä oli syyskuun lopussa 3 % edellisvuotta korkeampi, ja noin 60 % talven odotetusta majoituskapasiteetista oli varattu. Varauskehitys oli yhtiön mukaan suunnitelmien mukainen.

Keskeisiä kasvun ajureita ovat:

- Talvimatkailun kysyntä ja SkiStarin vahva asema Pohjoismaiden vuoristomatkailussa.
- Kesä- ja ympärivuotisen matkailun kehittäminen, joka kasvattaa kohteiden käyttöastetta ja tasaa liiketoiminnan kausivaihtelua.
- Hissien, rinteiden ja lumetusjärjestelmien investoinnit, jotka parantavat palvelutasoa ja lumivarmuutta.
- Kansainvälisten matkailijoiden osuuden kasvu.
- SkiStarshopin ja oman EQPE-tuotemerkin kehitys.
- Kiinteistökehitys, joka tarjoaa pitkän aikavälin mahdollisuuksia majoituskapasiteetin ja matkailukohteiden kehittämiseen.

Yhtiö on investoinut lumetuskapasiteettiin ja uusiin hissiratkaisuihin vahvistaakseen kilpailukykyään ja vähentääkseen sääolosuhteisiin liittyviä riskejä. Kesämatkailu on puolestaan kasvanut, vaikka sen taloudellinen merkitys on edelleen talvikautta pienempi. Kiinteistömarkkinan varovaisuus rajoittaa toistaiseksi kiinteistökehityksen mahdollisuuksia.

**Taloudelliset tavoitteet**

SkiStarin pitkän aikavälin taloudelliset tavoitteet ovat:

- Orgaaninen liikevoiton kasvu keskimäärin 6 % vuodessa.
- Keskimääräinen liikevoittomarginaali 18 %.
- Nettovelan suhde käyttökatteeseen alle 2,5x (ilman IFRS 16 -vaikutusta).
- Osingonjakotavoite 40–60 % tilikauden nettotuloksesta.

Tilikauden 2025/26 toteutunut 18 %:n liikevoittomarginaali ja 1,3x:n nettovelkaantumisaste suhteessa käyttökatteeseen ovat linjassa yhtiön taloudellisten tavoitteiden kanssa.

**Keskeiset riskit**

SkiStarin liiketoimintaan liittyy merkittävää kausivaihtelua, ja tulos riippuu talvikauden sää- ja lumiolosuhteista, matkailukysynnästä sekä kuluttajien ostovoimasta. Lisäksi suuret investointitarpeet, kiinteistömarkkinan kehitys ja kansainväliseen matkailuun liittyvät valuutta- ja suhdanneriskit vaikuttavat liiketoiminnan kehitykseen.

**Yhteenveto**

SkiStarin tilikausi 2025/26 oli vahva: liikevaihto kasvoi, operatiivinen kannattavuus parani ja kassavirta vahvistui. Yhtiön taloudellinen asema mahdollistaa investointien jatkamisen ilman, että velkaantuneisuus nousee korkeaksi. Tulevaisuuden kasvun kannalta keskeistä on talvimatkailun vahvan aseman säilyttäminen sekä kesä- ja ympärivuotisen matkailun kasvattaminen. Kiinteistökehitys tarjoaa lisäksi pitkän aikavälin lisäpotentiaalia.

Kokonaisuutena SkiStarilla on hyvät edellytykset jatkaa kasvua, mutta tuloskehitys säilyy vahvasti riippuvaisena talvikauden onnistumisesta.

**Osakekurssi ja analyytikoiden näkemys (2.11.2026)**

 ![Screenshot 2026-11-03 125435](https://eu3.dh-cdn.net/uploads/db2934/original/3X/c/a/ca62d5da5c6625c3c62aa1ecfc6ac51a147cd0d2.png)

Osakkeen kurssikehitys on ollut vuonna 2026 positiivinen ja kurssi on noussut vuoden alusta noin 14 %. Noin 189 SEK:n osakekurssilla analyytikoiden keskimääräinen tavoitehinta on noin 193 SEK ja tavoitehintojen vaihteluväli 180–205 SEK. Yhtiöllä on neljä analyytikoiden antamaa osta-suositusta, mikä kuvastaa osaltaan luottamusta yhtiön tuloskehitykseen.

Nykykurssiin suhteutettuna analyytikoiden ennakoima nousuvara on kuitenkin melko maltillinen.

Yhtiö maksaa osingon joulukuun puolessa välissä ja osinkotuotto% nykykurssilla on 1,61%.

_ **Seuraavan Q1 raportin yhtiö julkaisee 18.12.** _
